czwartek, 28 maja 2020

"Człowiek, a nie człowiek" - Andrzej Duda

"Człowiek, a nie człowiek to powieść o dramacie jednostki, olbrzymiej roli przypadku w życiu, a także o współczesnym świecie, w którym „wszystko jest znane, lecz nic nie jest rozumiane”, jak w książce pt. Miłość pisała Toni Morrison.

Markijan Sowa, pół Polak, pół Ukrainiec, zbiegiem kilku nieprzychylnych okoliczności zostaje bezdomnym i zamieszkuje na dworcu kolejowym w Gliwicach. Otacza go wielu, lecz nikt nie jest w stanie – lub nie chce – mu pomóc.
Świat biegnie swoim torem, wkraczając w ogromne procesy, które znamy już z historii, media plują papką, ludzie pędzą przed siebie na oślep, a Markijan Sowa tęskni do, najmniejszego choćby, „cienia nadziei”."
Historii poruszających tematykę bezdomności, jest na rynku wydawniczym wiele. "Człowiek, a nie człowiek" to kolejna z nich, lecz zupełnie inna od reszty. Autor, Andrzej Duda, opowiada o człowieku
z korzeniami polsko-ukraińskimi. Mężczyzna pragnął rozpocząć życie w Polsce, lecz na skutek nieprzyjemnych zdarzeń został bez dachu nad głową i środków do życia. 

Markijan Sowa to młody, trzydziestoletni mężczyzna. Miał w życiu wszystko, czego potrzebował do funkcjonowania. Niestety, przez postępowanie innych został z niczym...
"Człowiek, a nie człowiek" to historia z rzędu tych, o których można rozmawiać godzinami. Powieść skłania do przemyśleń, pokazuje przypadek losu. Mimo dobrej organizacji i normalnego życia Markijan z dnia na dzień zostaje bez niczego. Jest zdany tylko na siebie, nie ma wsparcia nikogo bliskiego. Z dala od znajomych i rodziny, w Gliwicach próbuje odzyskać panowanie nad swoim losem. Niestety, nie jest to takie proste. 

Do sięgnięcia po tę pozycję skłonił mnie fakt, że akcja została osadzona w Gliwicach, gdzie na co dzień studiuję. Znajomość miejsca akcji spowodowała lepsze wyobrażenie sobie całej sytuacji. Intrygująca była dla mnie także sama okładka, która sama w sobie sugeruje pełną emocji, wstrząsającą opowieść. To, co znalazłam w środku, przerosło moje najśmielsze oczekiwania...

Motyw bezdomności został ukazany bardzo szczegółowo. Wraz z głównym bohaterem mogłam przeżywać każdy etap życia, powolne staczanie się na dno. Autor każdą sytuację opisał dokładnie, ukazując zachowanie społeczeństwa. Przedstawił także motyw marionetki, która sterowana przez innych nie zdaje sobie sprawy z tego, do czego może doprowadzić. Przewrotność losu jest wręcz namacalna.
Książce przyznaję z przyjemnością ocenę 10/10. Całe dzieło napisane zostało językiem fenomenalnym, pozwalającym działać wyobraźni na najwyższych obrotach. Historia ta, niezmiernie poruszyła moje uczucia, skłaniając do licznych przemyśleń. Myślę, że ta książka powinna być pozycją obowiązkową dla każdego człowieka. Wówczas, pozwoliłaby spojrzeć na sytuację bezdomności z innej strony, dostrzec popełniane przez nas błędy. 

Na sam koniec zostawiam Was z cytatem do przemyśleń.
"Nie da się być w pełni człowiekiem bez innych. Można nim być tylko dzięki komuś lub wobec kogoś.
A on? Nie ma nawet jednej pary oczu, by na niego patrzyła, jednej głowy, by o nim myślała. Niedostrzegalny. Przezroczysty. Iluzja. Pan nikt - człowiek, a nie człowiek."
#Carolina

15 komentarzy:

 1. Nigdy nie czytałam książki gdzie występuje bezdomność, więc ciekawi mnie to

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam, jeśli fabuła książki/serialu jest osadzona w mieście, które doskonale znam lub w nim się urodziłam. To powoduje, że taka pozycja wciąga mnie na maksa!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przytoczony cytat bardzo prawdziwy, mocno daje do myślenia

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa pozycja. Nigdy nie spotkałam się z książką poruszającą temat bezdomności. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Looking very interested! 👏👏👏 Thanks for sharing! 😘😘😘

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy temat, który nie pojawia się zbyt często więc myslę że tak czy tak warto spróbować czegoś nowego i sięgnąć po tą lekturę :)

  https://redamancyy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka warta uwagi :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten krótki opis fabuły brzmi bardzo zachęcająco!

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka wydaje się bym naprawdę bardzo interesującą! Bardzo trafne cytaty :)
  dreamerworldfototravel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. No powiem Ci że ciekawie to wygląda. W sumie nigdy nie czytałam książki w której jest motyw bezdomności :/

  OdpowiedzUsuń
 11. Może jak będę miała czas to przeczytam :D

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawy temat książki. Nie pojawia on sie zbyt często wiec książka moze byc bardzo ciekawa :) ocena zachęca do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bezdomność to trudny temat, bardzo omijany, przemilczany... Takich książek powinno powstawać więcej!

  OdpowiedzUsuń
 14. już sam autor sprawia, że książka na pewno będzie poczytna ;-) trudny temat, bardzo ciężko oddać wszystkie aspekty takiego życia, ciekawa pozycja

  OdpowiedzUsuń
 15. oj ciężkie tematy. Zapewne w niektórych momentach poleciałaby mi łezka, bo tematy bezdomności strasznie mną ruszają.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)