poniedziałek, 6 sierpnia 2018

"Znamy się" - gra dla par

Czym się zająć, gdy na zewnątrz temperatura jest za wysoka? Czym się zająć, gdy pogoda nie dopisuje? Czym się zająć, gdy nie mamy zajęcia? Na każde z tych pytań odpowiedź brzmi: grą planszową! Gry planszowe są jak ludzie - każdy "egzemplarz" jest inny, wyjątkowy. Dziś przedstawię Wam propozycję gry dla par. "Znamy się" doskonale sprawdzi naszą wiedzę o drugiej połówce, a także pozwoli się lepiej poznać (nawet, jeśli tworzycie związek od wielu lat). Jesteście ciekawi? Zaczynamy!

"Znamy się" to gra z serii "Gierki małżeńskie" od wydawnictwa MDR. Udział w niej mogą brać jednocześnie maksymalnie 4 pary. Posiada dwustronną planszę, na której z jednej strony znajduje się wersja dla 1 pary, natomiast z drugiej dla 2-4 par. Dzięki temu zapewnia rozrywkę nie tylko dwójce zakochanych, lecz także sprawdzi się na spotkaniu towarzyskim (może podwójnej randce?). 

W skład gry wchodzą:
-dwustronna plansza 
- 8 pionków
- 55 kart Znamy się
- 55 kart Psychotest
- 55 kart Skojarzenia
- 55 kart Co wybierasz
- 60 żetonów Kupidyn
- tabliczka z butelką
- 1 klepsydra
- 2 tabliczki do rysowania
- 2 flamastry
- ściereczka
- 48 list z zachciankami

Instrukcja: 
Plansza nie jest zbyt skomplikowana. W przypadku gry 1 pary każdy gracz wykonuje po 1 ruchu. Trafia wówczas kolejno na pola różnych kolorów. Kolory dopasowane są odpowiednio do kart (czerwony-Znamy się; fiolet- Psychotest; żółty - skojarzenia; niebieski - co wybierasz). Pierwsza grupa to przeróżne pytania, od ulubionych soków, przez bajki i filmy, aż po pesel. Każda karta zawiera 2 pytania. Aby wylosować jedno z nich należy zakręcić butelką. Kolor butelki, który wypadnie odpowiada danemu pytaniu. Psychotest to pytania, gdzie przedstawione są sytuacje i musimy odpowiedzieć, co zrobiłaby nasza druga połowa. Niebieskie karty to pytania  ABC. Wybieramy wówczas, którą opcję wybrałby nasz partner. W każdej z tych konkurencji uczestnicy zapisują swoje odpowiedzi na tabliczkach, po czym po upłynięciu czasu z klepsydry, sprawdzają je. Jeśli gracz udzieli poprawnej odpowiedzi dostaje 2 żetony. W sytuacji, gdy gracz pomógł zdobyć drugiemu 2 żetony, sam także dostaje 1 żeton.   
W skojarzeniach widzimy obrazek, względem którego na naszych tabliczkach musimy wypisać maksymalnie po 6 skojarzeń. Jeśli 2 z nich pokrywają się z tymi u partnera, dostajemy 2 żetony.
Pole z zieloną butelką oznacza konieczność zakręcenia butelką i wylosowania konkurencji. 
Podczas rywalizacji gramy z klepsydrą. 30 sekund to czas na udzielenie odpowiedzi.
Metą jest serce przebite strzałą. To tutaj para się spotyka, a gra dobiega końca. 
Wersja dla dwojga posiada dodatkowy atut. Nazbierane żetony możemy wymienić w liście zachcianek. Każdy gracz może wybrać z owej listy tyle zachcianek, na ile go stać. 
Wersja dla 2-4 par jest bardzo podobna. Tutaj ustawiamy pionki kobiet na różowym starcie, natomiast pionki mężczyzn na niebieskim. Grę rozpoczyna kobieta z pary o najkrótszym stażu. Za pomocą butelki losuje konkurencję. Wraz z partnerem podejmują się zadania, a gdy wykonają je poprawnie - przesuwa pionek o jedno pole do przodu. Jeśli natomiast nie wykonają zadania poprawnie, wówczas pionek pozostaje w miejscu, gdzie stał w momencie kręcenia butelką. Następny w kolejce jest gracz, który siedzi po lewej stronie. Wszystkie konkurencje pokonuje się tak samo, jak w wersji dla 1 pary. Wygrywa para, której pionki spotkają się na środku planszy. W sytuacji, gdy jedna z osób jest już w połowie, wówczas nadal wykonuje swoje zadania, lecz zamiast swojego pionka, przesuwa pionek partnera. Gra odbywa się bez żetonów i listy zachcianek.
Gra "Znamy się" to idealne odstresowanie po ciężkim dniu. Pozwala oderwać się od problemów i razem z partnerem sprawdzić wiedzę o sobie. Pokazuje, jak bardzo znamy partnera, a także czego o nim do tej pory nie wiedzieliśmy. Zapewnia idealną rozrywkę na nudne wieczory. Mimo, iż pochodzi z serii "Gierki małżeńskie" idealnie sprawdzi się także u par, które dopiero się poznają. Pozwoli na lepsze poznanie się w oryginalny sposób. Pytania są nietuzinkowe, stworzone w wersji dla niej i dla niego. Niektóre z nich to banały (np. ulubiony napój), a niektóre potrafią być naprawdę ciężkie (np. numer pesel). Warto zaznaczyć, że do gry należy podejść z humorem. Została stworzona w sposób zabawny, z ciekawymi ilustracjami i dystansem do rzeczywistości.

Egzemplarz testowałam razem z moim chłopakiem. Pytania, na które trafiliśmy były różnorodne. Poziom trudności był przeróżny, tak jak już wspomniałam - od banalnych po bardzo ciężkie. Najtrudniejszą kategorią okazały się dla nas skojarzenia. Podjęliśmy kilka prób, jednak żadna nie okazała się udana. Maksymalnie pokrywało nam się 1 słowo. Gra upłynęła nam w bardzo przyjemnej atmosferze, w ekspresowym tempie. Czas spędzony przy grze nie był czasem straconym. Żetony Kupidyna wymieniliśmy na pozycje z listy zachcianek, która na szczęście posiada kilka luźnych opcji, dla par nie mieszkających razem. Jesteśmy bardzo zadowoleni z gry. Niestety w opakowaniu brakowało jednej rzeczy - klipsa do złączenia butelki z tarczą. Po skontaktowaniu się z wydawnictwem, problem został rozwiązany, a klips wysłany. Polecam serdecznie wszystkim osobom w związkach. W sam raz na urozmaicenie czasu o każdej porze i pogodzie :) 
W najbliższym czasie przetestujemy grę wraz ze znajomymi. Jesteście ciekawi, jak potoczy się rozgrywka w kilka par? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach. Może po rozgrywce przystąpię do aktualizacji wpisu? Wszystko zależy od was! Zapraszam do stałego śledzenia bloga. 

A Ty? Co sądzisz o tej grze? Słyszałeś/aś o niej?
#Carolina

9 komentarzy:

 1. mnie jakoś nie jarają takie gry

  www.skucinska-foto.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Gra dla par, pierwszy raz widze takie cuda haha :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem świetne urozmaicenie wspólnych wieczorów, szczególnie kiedy jest się w długim związku. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. może być interesujące, na pewno kiedyś je przetestuje:P

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam gry planszowe, pod każdą postacią! <3
  Fajnie spędzony czas w gronie najbliższych osób to coś co warto docenić.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. ale fajna:) hahah musze sprobowac w empiku znajde?:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinna być :) Jeśli nie będzie, polecam zerknąć na stronę wydawnictwa - dostępne bez problemu.

   Usuń
 7. świetne, podpatrzę w empiku :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna ta gra, zakupie w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)