sobota, 9 lipca 2022

"Pod powierzchnią" - Lynn H. Blackburn

"Pielęgniarka onkologiczna Leigh Weston przeprowadza się do Carrington w Karolinie Północnej i podejmuje pracę na oddziale ratunkowym miejscowego szpitala z nadzieją, że zostawi za sobą wstrząsające przeżycia związane z obsesyjnym pacjentem. Gdy ktoś psuje hamulce w jej samochodzie, dopada ją obawa, że prześladowca ją odnalazł. Zwraca się więc o pomoc do kolegi ze szkolnych lat, Ryana Parkera, detektywa z wydziału zabójstw.

Ryan czerpie satysfakcję ze swojej pracy zawodowej, jednak najbardziej spełnia się jako wolontariusz w grupie nurków wspomagającej biuro szeryfa hrabstwa Carrington. Kiedy w jeziorze Porter zostaje znalezione ciało bogatego biznesmena, a śledztwo wykazuje przerażające powiązania podejrzanego z Leigh Weston, ona i Parker stają w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa."

Niektóre zawody potrafią być uciążliwe. Nie ze względu na pracę, lecz na otaczających ludzi. Trafiają się przypadki, przez które przyjemność z pracy zostaje odebrana, a pewność siebie zachwiana. Tak też dzieje się w przypadku Leigh, głównej bohaterki powieści "Pod powierzchnią". Dziewczyna pracuje jako pielęgniarka, gdzie pewien czas temu doświadczyła prześladowania ze strony pacjenta. Stała się powodem jego obsesji... Dziś mieszka w innym mieście, jednak pewne niebezpieczeństwa przywołują wspomnienia z przeszłości. Czy uda jej się dowiedzieć kto jej zagraża? 

Równolegle w okolicy pojawia się tajemnicza zbrodnia, gdzie nie ma żadnych podejrzanych. Wszelkie tropy się rozmywają, pozostawiając władze bez żadnych dowodów. Policja ma pełne ręce pracy, a rozwiązanie zagadki wymaga sporego nakładu sił. Czy uda się rozwiązać sprawy? 

"Pod powierzchnią" to książka, która od pierwszych stron wciąga czytelnika. Zaskakuje ciekawą fabułą, nie pozwalając uwolnić się od lektury. Wciąga na długie godziny, uwalniając wyobraźnię. Czytając powieść, można pobawić się w detektywa, śledząc tropy i próbując wytypować sprawcę. Mimo usilnych prób ciężko jednak znaleźć mordercę. Autorka ciągle wodzi czytelnika za nos, nie pozwalając odkryć prawdy. Co chwilę pojawiają się kolejne fakty, burzące nasze podejrzenia. Niemniej jednak jest to bardzo dobry zabieg, pozwalający wczuć się w historię. 

Osobiście książka zrobiła na mnie naprawdę dobre wrażenie i oceniam ją na 8/10. Jest przyjemna w odbiorze, w sam raz do przeczytania w wolny dzień. Charakteryzuje się swobodą, lekkością i dość szerokim objęciem tematu. Pojawia się dużo wątków pobocznych, poruszone są także kwestie uczuciowe bohaterów. Troszkę momentami nawiązuje do Boga, jak w większości książek tego wydawnictwa. Sam gatunek określiłabym jako mieszankę literatury obyczajowej z kryminałem, bo choć porusza tematy morderstwa, to jednak jest ono opisane bardzo ogólnie, raczej pozostając w tle. Polecam nawet dla ludzi o słabych nerwach, bardzo ciekawa opowieść. 

5 komentarzy:

 1. Fajnie, że pojawia się sporo wątków pobocznych. Ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam w planach, bo bardzo lubię takie mieszkanki gatunkowe. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze opisana książka zachęca do tego aby od razu pójść ją kupić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła może być ciekawa i jestem chętna aby ją poznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo fajny opisany problem, będę częściej tu zaglądać

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)