piątek, 7 stycznia 2022

"Zapomniany" - Adrian Bednarek

"Rok 2005. Patryk i Jędrek to dwóch osiemnastoletnich kumpli, którzy w wolne dni podróżują po Polsce i podają się za poszukiwaczy talentów z branży rozrywkowej. Zagadują młode, naiwne dziewczyny, a potem wykorzystują je w wynajętych pokojach hotelowych w zamian za sesje zdjęciowe zwieńczone fikcyjnym kontraktem. Swoje eskapady nazywają Łowami.
Kilka miesięcy po ostatnich Łowach Patryk budzi się w ciemnym lochu. Nie wie, czemu się tam znalazł ani kto jest za to odpowiedzialny. Mijają tygodnie, miesiące, lata. Tracąc poczucie upływającego czasu, Patryk popada w obłęd. Porywacz, milczący i skryty pod maską, dostarcza mu żywność i rzeczy zapewniające przetrwanie na granicy wegetacji. W końcu przestaje do niego przychodzić i Patryk zostaje skazany na powolną śmierć głodową. Gdy znajduje się na skraju wycieńczenia, w jego lochu nieoczekiwanie pojawiają się ludzie…" - lubimyczytac.pl

Zemsta potrafi spowodować, że przestajemy trzeźwo myśleć i szukamy sposobu odegrania się. W zależności od tego, czym ktoś "zaszedł nam za skórę" nasze rozwiązania są różne. Czasem pragnienie zemsty wyzwala najgorsze instynkty w człowieku. Zwłaszcza, jeśli to, czego się dopuścił trafiło w nasz czuły punkt.

Książka "Zapomniany" autorstwa Adriana Bednarka jest historią dla ludzi o mocnych nerwach. Opowiada o dwóch przyjaciołach, którzy w podły sposób wykorzystują nastolatki. Robią im nadzieję, manipulując nimi. Wszystko jednak ma swój czas, o czym najlepiej przekonuje się Patryk. Z dnia na dzień trafia do lochu, gdzie musi walczyć o przetrwanie. Nagła zniknięcie Patryka jest niezrozumiałe dla innych. Mężczyzna przepada jak kamień w wodę. 

Adrian Bednarek w ciekawy sposób przedstawia życie głównego bohatera. Książkę dzieli na dwie części, które przeplata ze sobą rozdziałami. Są to czasy przed trafieniem do lochu i teraźniejsze. Autor opisuje postępowania mężczyzny, a także otaczające go środowisko. Sprytnie buduje napięcie, które towarzyszy czytelnikowi do ostatniej strony. Fabuła jest dość nieprzewidywalna, a zwroty akcji co chwilę zaskakują widza. "Zapomniany" idealnie pokazuje jak zachowuje się człowiek, gdy jego instynkty przejmują kontrolę. 

Jeśli śledzicie mój blog, to pewnie pamiętacie, że gdy pierwszy raz przeczytałam powieść Adriana Bednarka, byłam pozytywnie zaskoczona. Napisałam wtedy, że z przyjemnością będę sięgać po kolejne powieści. Ta historia to już któraś z kolei książka autora i po raz kolejny mogę ją szczerze polecić. Autor stworzył kryminał, który momentami powoduje ciarki na ciele. Tak jak w poprzednich dziełach stosuje bardzo dokładne opisy. Mimo, że są okropne i tylko dla ludzi o mocnych nerwach, to potrafią przyciągnąć czytelnika. Książkę czyta się na jednym tchu, bez możliwości odłożenia jej. Dlatego z góry Was uprzedzę - będzie kolejna część, na którą już czekam z niecierpliwością. 

Podsumowując, daję mocne 9.5/10 i polecam miłośnikom mocnych historii. Cholera, dobre to było... 

#Carolina

5 komentarzy:

 1. Ja już nie mogę się doczekać kolejnej części. Czuję, że będzie się tam dużo działo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele o tej książce słyszałem / czytałem. Jednak Karolino nie dla mnie :-). Przesyłam pozdrowienia, dobrego weekendu :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł na fabułę już mi się podoba. Można się domyśleć, że ktoś zechce się zemścić za takie czyny ale do czego to doprowadzi, tu już może być ciekawie. Jeśli będę miała okazję chętnie sięgnę po tę książkę i mam nadzieję, że się nie zawiodę ^^. Z samym autorem też jeszcze nie miałam przyjemności się zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się przekonać na własnej skórze. Myślę, że może Ci się spodobać :)

   Usuń
 4. Zapowiada się na ciekawą lekturę. Myślę, że przeczytam w najbliższym czasie

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)