niedziela, 30 grudnia 2018

"Pensjonat pod świerkiem"

Do ukrytego w Tatrach, zasypanego śniegiem Pensjonatu pod Świerkiem przybywają na święta kolejni goście. Każdy z nich przywozi własną historię. Na miejscu wita ich para właścicieli, którzy – niczym anioły – przyjmują pod swoje skrzydła życiowych rozbitków. Czy ich dobroć i życzliwość wystarczy, by wydobyć z człowieka to, co w nim najlepsze, i jednocześnie uchronić od tego, co złe?
Pensjonat pod Świerkiem to zbiór nastrojowych opowiadań stworzonych przez lubianych autorów specjalnie na magiczny czas świąt Bożego Narodzenia. Do czytania nie tylko przy kominku, z kubkiem aromatycznej herbaty w dłoni, w towarzystwie bliskich osób i… pierniczków. ~ lubimyczytac.pl 

"Pensjonat pod świerkiem" to antologia składająca się z czternastu opowiadań, stworzonych przez ośmiu popularnych autorów wydawnictwa Novae Res. Są to: Agnieszka Lingas-Łoniewska, Magdalena Knedler, Adrian Bednarek, Jolanta Kosowska, Nina Reichter, Daniel Koziarski, Anna Kasiuk oraz Anna Szafrańska.
Całość zawiera zaledwie 300 stron, co powoduje, że każde opowiadanie to teorytycznie ok 20 stron. W praktyce jednak, okazuje się, że jedna historia ma poniżej 10 stron, druga ponad 30.
Autorzy dokładnie dopracowują swoje dzieła, ukazując podczas tych kilku stron wszelkie emocje towarzyszące bohaterom. Tworzą historie, które poruszają serce, przypominają o życiowych wartościach.
Są zróżnicowane i warte uwagi. Przewijają się wszelkie motywy, od śmierci, po nadzieję, stratę, pomoc, ogromną miłość... Główni bohaterowie, pracownicy pensjonatu, opisani są bardzo dokładnie, precyzyjnie. Są jak aniołowie, którzy pragną nieść dobro i szczęście. Pomagają odnaleźć spokój i właściwą drogę wszystkim gościom. 

Szczególną uwagę zwracam na twórczość Anny Kasiuk. Mimo, iż nie znałam autorki wcześniej, dzięki tej antologii z pewnością sięgnę po jej wcześniejsze dzieła. Autorka stworzyła dwa opowiadania, zupełnie różne, lecz jednak mające cechy wspólne. Zabieg ten pozwala czytelnikowi łączyć wątki, uzupełniając wzajemnie oba opowiadania. 

Niestety powieść zawiera również pewnie niedociągnięcia, braki. Sięgając po antologię liczyłam na opowiadania długie, wciągające i dokończone. Niestety, zaobserwowałam, że kilka z nich jest napisanych bardzo pobieżnie. Moim zdaniem wygląda to tak, jakby niektórzy autorzy zignorowali owe zadanie, pisząc historie "na odczep się". Ku mojemu zaskoczeniu, owe wrażenie odniosłam przy autorach bardziej znanych i docenianych. 
Przykładem jest opowiadanie na 11 stron, gdzie akcja toczy się bardzo szybko, czytelnik nie ma możliwości zastanowić się nad bohaterami, a wszystko podane jest na tacy... oczywiście oprócz zakończenia. Czy tak powinna wyglądać dopracowana historia? 

Opowiadania, które szczególnie przypadły mi do gustu to "Restart", "Przyjaciel w wigilijną noc", "Pokój nr 106", "Mały książę" oraz twórczość Anny Kasiuk. Historie te wyróżniały się na tle innych, zapadając w pamięci na dłuższy czas.
Wspólne dzieło autorów bardzo dobrze wpisuje się w klimat świąt. Mimo małych braków i niedociągnięć, warto sięgnąć po książkę, chociażby po to, aby zapoznać się z w/w opowieściami. Antologia z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom krótkich historii, lubiącym nietuzinkowość.

Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 308
Cena: ok. 20-25 zł online

Ocena: 8/10


1 komentarz:

  1. Po tym opisie, stwierdzam, że na pewno przeczytam tą książkę.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)