niedziela, 18 listopada 2018

"Dom na farmie" - Ranczo Staffordów - R.L.Herne

Temat matki niekochającej dzieci poruszyłam ostatnio podczas recenzji "Drzazg" J.Bartoń. Dzisiaj, po lekturze autorstwa R.L.Herne pt. "Dom na farmie" przedstawię Wam nieco inny typ rodzicielki.
Whitney jest matką dwóch cudownych dziewczynek. Dakoty oraz Cheyenne. Pewnego dnia, 3 lata temu, porzuciła rodzinę i zabierając wszystkie pieniądze rozpoczęła nowe życie przy boku kowboja. Porzucenie było bolesne zarówno dla Nicka, jak i dla dziewczynek. Cheyenne mimo upływu czasu, nie radzi sobie ze stratą matki. Kłopoty szkolne i problemy emocjonalne powodują, że pewnego dnia trafia pod opiekę terapeutki - Elsy. Czy kobiecie uda się pomóc zbuntowanej dziewczynce? Czy kiedykolwiek odzyska utracone szczęście?

Powieść "Dom na farmie" to piękna historia niepełnej rodziny - porzuconego ojca i dwójki dzieci.
Cheyenne jest tutaj najbardziej zagubioną osobą. To ona tęskni najbardziej, stara się robić wszystko tak, aby mogła w razie powrotu mamy pochwalić się swoimi zdolnościami. Wszystko doprowadza do momentu, gdy dziewczynka nie zalicza roku szkolnego. Jej jedyną szansą staje się nauka w wakacje i egzamin poprawkowy. 
Dakota to nieśmiała dziewczynka, pełna optymizmu i energii. Jest bardziej przywiązana do ojca, w stosunku do matki czuje niepewność.
Nick natomiast jest osobą skrzywdzoną przez kobiety. Początkowo, gdy był dzieckiem, opuściła go matka. Teraz, w ten sam sposób, żona. Nie potrafi zrozumieć, dlaczego ma aż tak dużego pecha. Wszystko zmienia się, gdy poznaje lepiej Elsę. To przy niej czuje "iskierki", które powoli przeradzają się w uczucie. Lecz czy odważy się zaryzykować? 
Ranczo Staffordów to bardzo spokojne, przyjazne miejsce. Autorka w niesamowity sposób opisuje to miejsce, pozwalając czytelnikowi przenieść się tam myślami. Bohaterów tworzy na podobiznę realnych ludzi - każdy z nich ma wady i zalety. Nikt nie jest idealny, lecz każdy jest świadomy popełnionych błędów. 
"Dom na farmie" to niezwykle przyjemna i lekka opowieść na dłuższy wieczór. Nie jest przewidywalna, dzięki czemu każdy czytelnik może zastanowić się nad dalszymi losami bohaterów. W powieści ukazane są problemy dnia codziennego - odrzucenie, romans i zagubienie. Problemy, na które należy zwrócić uwagę. 
Warto również wspomnieć o wartościach ukazanych w książce. Na pierwszym miejscu znajdują się Bóg oraz rodzina. Wartości, które w dzisiejszych czasach stanowią drugorzędną rolę...

"Dom na farmie" to II tom serii "Ranczo Staffordów". Każdy tom opowiada jednak inną historię, związaną z poprzednimi tylko miejscem i osobami. Stąd też, mimo nieznajomości pierwszego tomu, sięgnęłam po ową książkę. Po przeczytaniu jej, jestem bardzo zadowolona z tego wyboru. 

Autor: Ruth Logan Herne
Wydawnictwo: Dreams
Cena: ok. 30 zł
Ocena: 8,5/10

2 komentarze:

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)