środa, 1 maja 2024

"Bojkot" - Agnieszka Kulbat

"Nastka jest nieszczęśliwie zakochana w Igorze. Odkąd tylko pamięta, darzy go uczuciem. W dodatku przyjaźni się nie tylko z nim, ale też z jego… dziewczyną. Pewnego dnia przez przypadek dostrzega ślady pobicia na ciele chłopaka. Nie ma wtedy jeszcze pojęcia, że rok później na forum szkoły zostanie wraz z nim oskarżona o zabójstwo jednej z nauczycielek.

Czy wydarzenia sprzed kilkunastu miesięcy wyjdą w końcu na jaw?

Gdy chwilę później Nastka wymyka się ze szkolnej auli, trafia na Igora, który zniknął z jej życia tuż po tragicznych wydarzeniach. Koło niego wisi ciało oskarżycielki. Coś jednak powstrzymuje młodych ludzi przed udzieleniem jej pierwszej pomocy…"

Ludzie w życiu dzielą się na tych złych i tych dobrych. W tej powieści przeważa jednak ta pierwsza grupa, która nie jest zbyt dobrym przykładem postępowania. Elitarne liceum, bogaci ludzie i problemy, pojawiające się na każdym kroku. To nie może się udać.

"Bojkot" to historia z kręgu tych, po które sięgamy z przyjemnością. Historia, która porusza tematy ważne dla wielu czytelników dotyczące życia codziennego. Pojawiają się tutaj m.in. przemoc zarówno fizyczna, jak i psychiczna, nałogi, trudy poradzenia sobie ze swoimi problemami. Fabuła oparta została na grupie młodych ludzi, pochodzących z bogatego środowiska. Na pierwszy rzut oka nastolatkowie mają wszystko, co wystarczy do życia. Są pieniądze, znajomi, niczego im nie brakuje. Niestety, pozory potrafią mylić. Ich życia są pełne różnych doświadczeń, często wynoszonych z domu. W końcu poza domem liczy się status społeczny, a to, co w domu, zostaje w domu. I tak właśnie tworzy się "Bojkot". 

Agnieszka Kulbat stworzyła książkę na pozór miłą i przyjemną. Na pozór, gdyż za pięknym stylem pisania autorki, kryje się opowieść pełna nieprawidłowości. "Bojkot" to historia inna, bardzo przemyślana, ukazująca złe i destrukcyjne zachowania. Historia wzbudzająca liczne emocje u czytelnika, prezentująca bohaterów ze złej strony. Klimat powieści jest ciekawy, wzbudzający zainteresowanie. Sama fabuła jest zdecydowanie inna niż wszystkie. Opowiada o ciężkich tematach, dając czytelnikowi czas na zastanowienie się nad motywami. Pozwala na liczne refleksje z tym związane i myśli "kto jest dobry, a kto zły?". Ukazuje również przy tym, wartość pieniądza i statusu społecznego w codziennym życiu. 

Książka pt. "Bojkot" to moje pierwsze spotkanie z autorką, Agnieszką Kulbat. Historia ta, mimo że zalicza się do literatury młodzieżowej, nie jest powieścią dla wszystkich. Tak jak już wspomniałam, porusza poważne życiowe kwestie, nieodpowiednie dla bardzo wrażliwych osób. Co istotne, jest to pozycja 16+. Osobiście, bardzo ciężko jest mi jednoznacznie ocenić lekturę. Była naprawdę ciekawą przygodą, która zostanie w pamięci na długo. Choć niektóre zachowania nie podobały mi się, czytałam ją z wielkim zaangażowaniem. Nie mogłam się oderwać, chcąc więcej i więcej. Zdecydowanie zachęcam Was, drodzy czytelnicy, do sięgnięcia po "Bojkot" i podzielenia się swoimi opiniami. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Mięta. 

5 komentarzy:

 1. Myślę, że ta książka tj. jej lektura mogłaby mi się spodobać :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji poznac prozy autorki. Dobrze, że książka zostanie w twojej głowie na dłużej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać :D
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się jako taka dorosła młodzieżówka, ale zdecydowanie w klimatach książek, które bardzo lubię czytać.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)