środa, 21 grudnia 2022

"Oddaj to nocy" - Agata Czykierda-Grabowska

"Nie wszystkie tajemnice powinny zostać odkryte, ale każda zbrodnia woła o sprawiedliwość.

Gdy Olga, dziennikarka mieszkająca na co dzień w Edynburgu, dostaje list od swojej pierwszej miłości, Mateusza, jej świat wywraca się do góry nogami. Były chłopak prosi ją bowiem o pomoc w oczyszczeniu z zarzutów spowodowania tragicznego w skutkach wypadku samochodowego, w którym ginie cała rodzina.

Zanim Olga podejmie decyzję, docierają do niej wieści o śmierci chłopaka, który został ugodzony nożem przez współwięźnia w areszcie. Dziewczyna postanawia wrócić do wioski, w której spędzała dzieciństwo, z misją zbadania sprawy wypadku. Na miejscu okazuje się, że nikt nie daje wiary w zapewnienia Mateusza, a ona trafia na mur milczenia.

Olga czuje jednak, że coś jest nie tak z rodziną, która zginęła w wypadku, i podejmuje prywatne śledztwo, które sprowadzi na nią ogromne niebezpieczeństwo.

Czy uda jej się odkryć prawdę? Czy ochroni siebie i swoje serce?"

Tragiczny wypadek zawsze wstrząsa społecznością, zwłaszcza jeśli ginie w nim kilka osób. W pewnej wiosce dochodzi do wypadku samochodowego, gdzie zderzają się dwa samochody. Ginie cała rodzina podróżująca jednym samochodem, natomiast drugi kierowca nie odnosi większych obrażeń. Z pozoru sprawa wydaje się rozwiązana, gdyż jeden z kierowców był w stanie po spożyciu alkoholu. Co, jednak jeśli twierdzi on, że to drugi kierowca wjechał w niego? Jak udowodnić jego niewinność, gdy nie ma żadnych świadków, a poszkodowani nie żyją? Czy powinien zostać skazany?

Agata Czykierda-Grabowska napisała bestseller "Oddaj to nocy", w którym porusza sprawę wypadku samochodowego. Fabułę opiera głównie na dochodzeniu głównej bohaterki, Olgi do prawdy.
W nieszczęśliwym zdarzeniu uczestniczył były partner kobiety, który wysłał jej list z więzienia ze swoimi myślami. Zawarł w nim kilka szczegółów, które nie dają jej spokoju i sprawiają, że sama pragnie rozwiązać zagadkę. Zwłaszcza teraz, gdy mężczyzna został zamordowany w więzieniu. Pragnie dociec prawdy, by oczyścić jego imię i przekonać się, że mówił prawdę. Niestety, na jej drodze stanie kilka problemów... 

Prowadzenie po alkoholu zawsze skazuje człowieka na bycie winnym. Nikt nigdy nie zastanawia się, czy jest on za to odpowiedzialny, tylko od razu zostaje osądzony. Agata Czykierda-Grabowska
w ciekawy sposób opowiada historię, gdzie wszystko toczy się wokół wspomnianego wydarzenia.
Z jednej strony widzimy aktualne losy Olgi, która próbuje dociec prawdy, a z drugiej poznajemy stopniowo historię tragicznie zmarłej rodziny. Wszystko zachowane jest w mrocznym klimacie, przepełnionym emocjami. Akcja rozwija się bardzo szybko, co rusz odsłaniając kolejne fakty.

"Oddaj to nocy" to historia o tym, że niejednokrotnie to, co myślimy, ma mało wspólnego z prawdą. Osądzamy, domyślamy się, nie wiedząc jak naprawdę jest. Pokazuje, do czego potrafią doprowadzić słowa, a także to, jak niebezpieczne zło może czyhać już za drzwiami.

Książka porusza, przyciąga i zaskakuje na każdym kroku. Jest idealną mieszanką gatunków, w której odnajdzie się każdy. Pojawia się mrok, tajemnice, dreszczyk emocji, ale jest to przedstawione w bardzo delikatnej wersji. Do tego "doprawione" zostało nutką tęsknoty, miłości i opowieści pobocznych. Bardzo intrygująca, wciągają pozycja. Zdecydowanie warta uwagi. "Oddaj to nocy" znajdziecie na Taniaksiazka.pl

2 komentarze:

  1. Zapiszę sobie tytuł. Z podobnych klimatów polecę : "Nikt się nie dowie" Barbary Delinsky. Pozdrawiam :-) .

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że mogłaby mi się ta książka spodobać. Zapisuję sobie jej tytuł.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)