piątek, 22 października 2021

"Skowyt wilka" - Aleksandra Mantorska

"Anna kompletnie nie potrafi dopasować się do warszawskiego tempa życia. Kiedy otrzymuje propozycję pracy jako technolog żywności w zakładzie mięsnym Smolny w Grabkowicach, początkowo nie jest przekonana. Zwycięża jednak potrzeba zmian i złapania oddechu od dużego miasta. Anna decyduje się na przeprowadzkę na południe Polski.


Szef zakładu, Andrzej Smolny, to człowiek, który buduje wokół siebie niepokojącą aurę tajemniczości. Jednocześnie robi na Annie duże wrażenie. Na miejscu udostępnia jej do zamieszkania domek na skraju lasu. Sielski klimat malowniczej okolicy coraz częściej zakłóca wycie wilków, które zaczynają zbliżać się do domostw.


Z czasem Anna zauważa dziwne zachowanie współpracowników. Podświadomie czuje, że jest coraz bliżej odkrycia czegoś przerażającego, co ma nierozerwalny związek z zakładem Smolnego."


Młoda kobieta, pełna perspektyw na przyszłość i licznych marzeń, pewnego dnia znajduje idealną ofertę pracy. Mogłaby rozpocząć pracę w zawodzie, do jakiej zawsze dążyła. Jedyną przeszkodą jest odległość, gdyż musiałaby przeprowadzić się na Śląsk, 400 kilometrów od obecnego miejsca zamieszkania. O ile dla niej nie jest to duży kłopot, jej partnerowi nie podoba się ten pomysł... Jak potoczy się ta historia?

Ania postanawia spróbować i przyjmuje posadę. Nie spodziewa się jednak tego, co ją już niebawem spotka...

"Skowyt wilka" to bestseller, debiutancki thriller Aleksandry Mantorskiej. Autorka ma już na swoim koncie jedną powieść, z kategorii literatury pięknej. Tym razem postanowiła jednak stworzyć opowieść z dreszczykiem emocji. Jak jej wyszło? 

Moim zdaniem bardzo dobrze. Fabuła powieści jest ciekawie rozbudowana, posiada wiele wątków pobocznych. Wszystko jest idealnie zgrane. Akcja rozwija się stopniowo, ujawniając co chwilę kolejne fakty. Całość osadzona została w przyjemnym, małomiasteczkowym klimacie. Sama atmosfera buduje lekkie napięcie, a bohaterowie potrafią wyrażać własne zdanie. Poruszane są także ważne tematy, takie jak przemoc domowa czy problemy w pracy w korporacji. Książkę czyta się przyjemnie i niezmiernie szybko. Ogólnie mówiąc, nie mam zbyt dużych zastrzeżeń. Historia przypadła mi do gustu, wciągnęła. Jedyna uwaga, to zwrócenie uwagi na samo kategoryzowanie książki. Thriller czy kryminał nie do końca do niej pasuje. Choć są elementy wywołujące lekki dreszczyk emocji, to jednak przeważa spokojna część. Bardziej dopasowałabym ją do powieści obyczajowej z ciekawym, nieco tajemniczym tłem. 

Osobiście przyznaję ocenę 7/10. Książka porywa, pozwala się odprężyć i spędzić przy niej miłe chwile. Opis, który możemy znaleźć w sieci "mrożąca krew w żyłach", nie ma jednak większego odzwierciedlenia. "Skowyt wilka" znajdziecie na Taniaksiazka.pl.

2 komentarze:

  1. Fajnie, że akcja rozwija się stopniowo. To jest zachęcające.

    OdpowiedzUsuń
  2. A mnie przypomniała ta recenzja film z Iwoną Petry w roli głównej , a chodzi o produkcję Żuławskiego " Szamanka". Polecam i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)