czwartek, 16 lipca 2020

"Klucznik" - Małgorzata Radtke

"W Pucku znaleziono zwłoki biegacza. Zmiażdżona twarz oraz brak dokumentów utrudniają identyfikację tożsamości denata. Sierż. szt. Marcin Szadurski zostaje przydzielony do tej sprawy, która pierwotnie przypomina zabójstwo na tle rabunkowym. Niepokoi go jednak charakterystyczny miedziany klucz, który ofiara ma przy sobie…
Przypuszczenia Szadurskiego potwierdza Błoński, który odtajnia akta sprawy z lat osiemdziesiątych. Okazuje się, że zawarte w nich informacje są istotne nie tylko dla toczącego się aktualnie śledztwa, ale również dla samego Szadurskiego.
Tymczasem liczba ofiar wzrasta, a Szady jest zmuszony prowadzić śledztwo u boku swego dawnego wroga w strukturach policji. Jakby tego było mało, problemy z przyszywanym synem spędzają mu sen z powiek.
Pojedyncza sprawa zabójstwa zamienia się w skomplikowany pościg za naśladowcą seryjnego mordercy. Naśladowcą, który nie jest jedynym przeciwnikiem Szadurskiego.
Ilu ludzi będzie musiało poświęcić życie, aby spełnić chorą wizję psychopaty? Co sprawa z lat osiemdziesiątych ma wspólnego z teraźniejszymi ofiarami? I do czego będzie musiał posunąć się Szadurski, aby ujść z życiem?" - lubimyczytac.pl
Brutalne zabójstwo można by uznać, za sprawę jakich tysiące. Niestety, w tym przypadku przy ofierze zostaje znaleziony miedziany klucz, który zwraca uwagę policjantów. Kojarzy im się on ze sprawą z lat osiemdziesiątych. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, w Pucku prawdopodobnie grasuje seryjny morderca... Czy policjantom uda się rozwiązać sprawę? 

"Klucznik" to druga część serii z Szadym. Poznajemy tutaj nietypowe śledztwo, które łudząco przypomina zbrodnię sprzed kilkunastu lat. Do sprawy zostaje przydzielony sierż. szt. Szadurski, główny bohater naszej książki. Mężczyzna poświęca się śledztwu, stając się stopniowo w samym środku zdarzeń... 
Małgorzata Radtke stworzyła mroczną historię, pełną tajemnic. Już na samym wstępie czytelnik zostaje postawiony w roli detektywa. Wraz z głównym bohaterem rozwiązuje zagadki, tworząc w myślach swój własny plan, próbując rozwiązać śledztwo. Fabuła jest pełna emocji, ciągłe zwroty akcji budują napięcie. Wszystko dopracowane jest bardzo dokładnie, każdy szczegół jest przemyślany.
Bohaterowie zostali stworzeni z charakterem, mamy podgląd na ich życie nie tylko służbowe. Idealnym przykładem jest tutaj Szadurski, u którego poznajemy stronę emocjonalną, a także problemy codzienne.
Pozwala nam to lepiej oddać się lekturze, zrozumieć jego postępowanie, odejść momentami od tematu zbrodni. O ile wątki poboczne zostały stworzone dość dobrze, tak niestety nie wszystkie. Pojawiło się kilka momentów, które wręcz nudziły, nie wnosiły nic ciekawego do akcji. Na szczęście, takich sytuacji było niewiele. Tak jak wspomniałam wcześniej, "Klucznik" to drugi tom serii. Nie ma to jednak wpływu na lekturę. Sama sięgnęłam po historię bez znajomości pierwszej części i nie odczułam dużej różnicy.

Książce przyznaję ocenę 7/10. Kryminał zaliczam do grona lżejszych i z przyjemnością polecam na dłuższy, letni wieczór. Za egzemplarz recenzyjny dziękuję autorce, pani Małgorzacie Radtke.
#Carolina

11 komentarzy:

 1. Z chęcią przeczytałabym tą serię, myślę, że by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzieś już czytałam o tej książkę i mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiem, komu spodobała by się ta ksiązka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi dość strasznie, ale interesująco ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O tak, lubię, gdy jakieś sprawy mają powiązanie ze zbrodniami, które miały miejsce wieki temu. To coś dla mnie.
  Miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po bardziej wymagających lekturach lubię odskocznie w postaci dobrze skonstruowanego kryminalu 😁 z przyjemnością sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szalony kryminał - tak przynajmniej wynika z Twojej recenzji.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jejku, fabuła książki bardzo mnie zaintrygowała :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię kryminały,chętnie bym przeczytała,bo ostatnio mam braki w książkach ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś dla mnie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie fabuły zawsze mnie interesują. Zapisuje książkę!

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)