środa, 9 października 2019

"Najlepsze chęci" - Susan Anne Mason

"Grace chce odebrać siostrzeńca rodzinie szwagra, która odtrąciła ją z powodu dzielącej ich różnicy klas. Nie ujawniając swojej tożsamości, zostaje nianią chłopca, by obserwować jego życie we wspaniałym, bogatym domu. Jednak znajomość z prawnym opiekunem dziecka okaże się dla niej zaskakującym wyzwaniem." -lubimyczytac.pl

Grace jest kobietą pełną wyrozumiałości i opiekuńczości. Wybiera się na długą wyprawę przez ocean, aby zobaczyć się z ukochaną siostrą i siostrzeńcem. Gdy po dotarciu do celu dowiaduje się o śmierci siostry, bez wahania postanawia zająć się jej dzieckiem. Niestety dowiaduje się wówczas, że jej siostrzeniec znajduje się pod opieką dziadków, wrednych Eastonów. Postanawia zbliżyć się do dziecka, zobaczyć jego życie i czy niczego mu nie brakuje. Przyszłość odkłada na dalszy plan, skupiając się w zupełności na małym Christianie.

"Najlepsze chęci" to historia nawiązująca do tradycji i zwyczajów. Głównym problemem dzieła staje się, nie opieka nad małym Christianem, lecz podziały wśród rodziny. Eastonowie są zamożną familią, która pragnie być szanowana, podziwiana. Gdy jedno z dzieci sprzeciwia się wytyczonej ścieżce przez rodziców, zostaje wydziedziczone i wydalone z rodziny. Zwyczaje rządzą ich światem, stając na drodze miłosnej ich dzieci.
Autorka, S.A.Mason pokazuje, jak potężnym uczuciem jest miłość do drugiej osoby. Bezgraniczna, wszechogarniająca, niekontrolowana. To właśnie na jej przykładzie dostrzegamy zmiany, jakie zachodzą w bohaterach. 

Ogromnym atutem książki jest akcja, tocząca się w latach powojennych. Czasy te rzutują na postrzeganie historii, pozwalają wczuć się w panujący klimat. Powieść jest napisana językiem prostym w odbiorze, zapewnia przyjemne wieczory. Uświadamia, że najważniejsze jest to, aby być szczęśliwym, nie przejmując się zdaniem innych. Warto dodać, że jest to pierwszy tom z serii "Kanadyjskie wyprawy". 


#Carolina

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam powojenne klimaty, na pewno po nią sięgne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa tematyka i sama recenzja też jest zachęcająca. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka powinna trafić w mój gust. Sprawdzę ją na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię zatracić się w czytaniu dobrej książki.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)