poniedziałek, 17 lipca 2023

"Oczy lęku" - Adrian Bednarek

"Fabian Olszewski ma pomysł na dochodowy, nielegalny biznes. Sam jednak nie da rady go poprowadzić. Gdy przypadkiem poznaje Oliwię, zdesperowaną dziewczynę, która ma kilka tygodni na spłatę olbrzymich długów, zawiązują spółkę. Wkrótce potem Lena – nastoletnia córka lokalnego polityka – zostaje uprowadzona podczas wieczornego spaceru z psem.
Wiele lat później Fabian i Oliwia są już zawodowymi kidnaperami. Ze względu na swoją specyficzną strategię działania żadne z ich porwań nigdy nie zostało zgłoszone policji. Fabian mieszka na przedmieściach z żoną i córką, Oliwia w apartamencie w centrum. Pracują przez kilka dni w roku i cieszą się wygodnym życiem.
Kiedy kończą im się zgromadzone środki, znów przystępują do pracy. Świadomi, jak wiele rodzin zniszczyła ich spółka i jak wielu chciałoby poznać ich tożsamość, zachowują wzmożoną czujność. Nie wiedzą jednak, że zagrożenie czai się tam, gdzie go nie widać, a za zło wyrządzone drugiemu człowiekowi często płaci się podwójnie…"
Nikt nie spodziewa się, ile może kryć za sobą zwykły spacer z psem... Lena, młoda dziewczyna wychodzi z psem ulicę obok domu. Gdy powoli obok niej przejeżdża auto, nie budzi to jej podejrzeń. W momencie gdy dostrzega, że coś jest nie tak, z auta wyskakuje mężczyzna i zarzuca jej na głowę czarny worek. Zostaje wciągnięta do auta, a w oddali słychać tylko ujadanie jej ukochanego psa... Jak potoczy się ta historia? Do czego doprowadzi jeden spacer?
Fabian i Oliwia to kidnaperzy, którzy dzięki porwaniom dla okupu wiodą całkiem przyzwoite życie. Nie brakuje im nic, a ta "dorywcza" praca kilka razy w roku pozwala na wszelkie zachcianki. W świecie jednak nic nie ginie, a karma potrafi dosięgnąć nawet po latach. Wyrządzone zło odpłaca podwójnie, o czym już niebawem przekonają się bohaterowie...

"Oczy lęku" to wciągający thriller psychologiczny, rozgrywający się na dwóch płaszczyznach. Przeszłość oraz teraźniejszość przeplatają się ze sobą, pozwalając dwutorowo poznawać historie bohaterów. Z jednej strony jest to opowieść porwania Leny, z drugiej aktualne życie Fabiana i Oliwii. W ten sposób czytelnik ma możliwość śledzenia losów bohaterów, poznania całych kulis akcji. Całość utrzymana jest w mrocznym klimacie, z dreszczykiem emocji. Nie brakuje napięcia, a sama fabuła została dobrze dopracowana. Autor porusza w książce ważne tematy, tj. powracająca przeszłość czy trauma. Wszystko dokładnie opisuje, wciągając czytelnika w akcję. 

Adrian Bednarek to jeden z tych autorów, po którego sięgam bez zastanowienia. Jego dzieła za każdym razem zaskakują, mrożą krew w żyłach i wywołują ogrom emocji. Dobrze skonstruowane tło, mroczny klimat, charakterne postacie oraz dopracowana fabuła. Wszystko idealnie do siebie pasuje. Nie brakuje dosadnych opisów i ciekawych dialogów. Czytelnik podczas lektury ma ogrom myśli, a wraz z postępem akcji zostaje "rozerwany" pomiędzy domysłami. Co jest prawdą, a co fikcją? Niepewność, szybko bijące serce i milion myśli, to tylko niewielka część tego, co Was czeka. Osobiście historię oceniam na 9/10. 

3 komentarze:

  1. Adrian jak zawsze w formie. Rewelacyjna powieść na lato.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo dobrego czytałam o książkach Adriana Bednarka. Twoja notka tylko utwierdziła mnie w tym, że powinnam sięgnąć po jego książki jak tylko będę chciała wyjść ze swojej czytelniczej strefy komfortu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Adrian Bednarek to ostatnio w blogowym świecie bardzo popularny autor. :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)