środa, 14 czerwca 2023

"Mielizna przeszłości" - Magdalena Artomska-Białobrzeska

"Nie możesz liczyć na prawdziwe szczęście, jeśli nie masz odwagi, by rozliczyć się z przeszłościąDla Sebastiana, wyrachowanego biznesmena, liczy się tylko kariera i jego wygoda. Nie stroni od ciemnych interesów, gardzi innymi ludźmi i świetnie się czuje we własnej skórze. Wszystko zmienia się w momencie, gdy ulega tragicznemu wypadkowi. Widmo kalectwa, samotność i przedłużający się pobyt w szpitalu stają się okazją do przemyśleń i szczerego rozliczenia z dotychczasowym życiem oraz popełnionymi błędami. Jedyną osobą, która bezinteresownie mu pomaga, jest pielęgniarka Marta. Doświadczona przez życie kobieta, borykająca się z problemami finansowymi i alkoholizmem męża, coraz bardziej go fascynuje. Dzień po dniu zbliżają się do siebie, a walka o lepszą przyszłość staje się dla nich początkiem prawdziwej przyjaźni i zalążkiem głębokiego uczucia. Ale czy dla dwojga ludzi z tak różnych światów wspólna przyszłość jest w ogóle możliwa?"
Dobra praca, pieniądze i pełno kobiet wokół to marzenie niejednego mężczyzny. Nic jednak z tego, jeśli otaczamy się nieodpowiednimi ludźmi. O tym fakcie przekonuje się Sebastian, główny bohater "Mielizny przeszłości" autorstwa Magdaleny Artomskiej-Białobrzeskiej. Mężczyzna wiódł pozornie idealne życie, gdzie niczego mu nie brakowało. Robił, co chciał, nie przejmując się niczym i nikim. Do pewnego momentu... 
Gdy Sebastian uległ tragicznemu wypadkowi, wszystko przybrało zupełnie inny obrót. Jego przyjaciele się odsunęli, pieniądze nie miały znaczenia, a samotność niezwykle zaczęła doskwierać. Nic już nie było takie kolorowe, jak wcześniej. Mimo to, na drodze Sebastiana znalazła się pomocna dłoń - pielęgniarka Marta. Kobieta pomogła mu w wielu aspektach, pokazując przy tym swoje wnętrze. Dobre serce Marty zaczęło przyciągać ich do siebie, wywołując nowe uczucia... Jak to wpłynie na ich relację? Do czego doprowadzi los tych dwojga?

Los potrafi płatać figle i zaskakiwać w najmniej odpowiednim momencie. Bohaterowie książki pt."Mielizna przeszłości" są tego idealnym przykładem. Oboje z bagażem doświadczeń, niezbyt ciekawą historią i w związkach. Całkowite przeciwieństwa, które de facto się przyciągają. Przeciwieństwa, które jeśli chcą razem iść przez życie, muszą być gotowe do pokonania licznych życiowych problemów i przeciwności losu. 

"Mielizna przeszłości" to historia, która na pierwszy rzut oka może wydawać się podobna do innych. W końcu sam motyw egocentrycznego mężczyzny jest dość popularny w literaturze. Tym razem jednak mamy do czynienia z powieścią, gdzie idealnie ukazany są motywy przemiany, przemijania, trudności życiowych i miłości. Autorka przedstawia życie Sebastiana przed i po wypadku, pokazując, jak to na niego wpłynęło. Z drugiej strony konfrontuje to z dobrocią, jaką wnosi Marta. Do tego wprowadza liczne wątki poboczne, które urozmaicają lekturę. Sama akcja pełna jest wydarzeń, wzbudzająca zainteresowanie czytelnika. 

Mimo to... Lektura nie zachwyciła mnie. Początkowo zachowanie bohatera nieco mnie intrygowało, a sama akcja lekko nudziła. Wraz z upływem kolejnych stron stopniowo przekonywałam się coraz bardziej, angażując się w życie bohaterów. Podobało mi się, ale zabrakło "tego czegoś". Historia ta raczej nie zostanie ze mną w pamięci na długo. Myślę, że ocena 6/10, jest tutaj adekwatna. 

1 komentarz:

  1. Szkoda, że jednak książka nie wyzwoliła w Tobie efektu wow. Póki co, ja nie mam jej w planach.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)