piątek, 25 października 2019

"Trzecia terapia" -Danuta Chlupova

"Toksyczne związki, skomplikowane relacje i klątwa dziadka z Auschwitz.
Trzydziestoletnia Mathilda i czterdziestoletni Grzegorz przypadkowo spotykają się na niemieckim campingu. Z zasłyszanej rozmowy telefonicznej mężczyzna wnioskuje, że kobieta przed kimś ucieka. Po powrocie do Polski zapomina o Niemce, lecz kilka miesięcy później Mathilda dzwoni do niego i prosi o pomoc. Zamierza przyjechać do Oświęcimia, rodzinnego miasta Grzegorza, i poznać historię swojego dziadka – esesmana z Auschwitz. Liczy na to, że to pomoże jej uwolnić się od rodzinnej klątwy, o której przekonywała ją matka, a zarazem wyzwolić się z patologicznego związku. Czy Grzegorz, sam uwikłany w trudne relacje z matką i córką, będzie w stanie pomóc zranionej kobiecie?" - lubimyczytac.pl


"Trzecia terapia" to książka autorstwa Danuty Chlupova, laureatki konkursu Literacki Debiut Roku 2017 za powieść "Blizna". W najnowszej powieści porusza ciężkie tematy, m.in. powracającej przeszłości, winach, trudnych relacjach. Swoich bohaterów stworzyła bardzo dokładnie, pokazując wszelkie niedoskonałości. Mathilda, główna postać, nie potrafi poradzić sobie ze swoimi uczuciami. Przez to, że jej dziadek był esesmanem w Auschwitz, nigdy nie doznała rodzinnej miłości, zawsze czuła się inna. Przeszłość rodzinna zniszczyła jej możliwość cieszenia się z życia, doceniania drobnych gestów.
Grzegorz, drugi bohater jest natomiast mężczyzną samotnie wychowującym nastoletnią córkę. Kilkanaście lat temu w wypadku samochodowym stracił ukochaną żonę. Od tamtej pory dusi w sobie poczucie winy. Czy Mathilda i Grzegorz odnajdą wspólną drogę do szczęścia? Czy uda im się pomóc sobie nawzajem?

Moim zdaniem historia opisana w "Trzeciej Terapii" zasługuje na ocenę 7/10. Autorka stworzyła opowieść pełną tajemnic, zwracającą uwagę na relacje międzyludzkie. Akcję umiejscowiła na przełomie kilkunastu lat, dzięki czemu czytelnik może poznać historię od początku do końca. Niejednokrotnie miesza wątki, co czasem bywa lekko dezorientujące. Na ogromny plus zasługuje nietuzinkowa fabuła, która napisana prostym językiem pozwala wciągnąć i zaskoczyć widza.
#Carolina

4 komentarze:

 1. Książka wydaje się naprawdę interesująca, porusza głębokie tematy, o których na co dzień często nie myślimy zmuszając do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce. Ale kiedyś ze znajomą rozmawiałyśmy i traumie po II wojnie światowej. Chyba po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 3. Ksiażka wydaje się bardzo interesująca. To chyba taka książka przy której musimy troche wiecej pomyśleć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super opisujesz te wszystkie książki.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)