piątek, 10 kwietnia 2020

"Wielkie nadzieje" - Susan Anne Mason

"Emmaline przez całe życie tęskniła za ojcem, którego straciła, gdy była jeszcze niemowlęciem. Po śmierci dziadka, jej ostatniego krewnego, dziewczyna znajduje w jego biurku listy, z których wynika, że jej ojciec, Randall, jednak żyje i mieszka w Kanadzie. Niewiele myśląc, Emma podejmuje decyzję, by odbyć podróż przez ocean i go odnaleźć.
Randall Moore ma nadzieję że jego niechlubna angielska przeszłość nigdy nie wyjdzie na jaw, a już na pewno nie w momencie, kiedy jest na dobrej drodze do pokonania w wyborach swojego największego rywala i zdobycia burmistrzowskiego stołka.
Konfrontacja ich dążeń może minąć się z oczekiwaniami. Jednak nauka, co w życiu jest najważniejsze, ma swoją cenę."-lubimyczytac.pl

"Wielkie nadzieje" to historia młodej kobiety, Emmaline, która pragnie odnaleźć swojego ojca. W tym celu wybiera się w daleką podróż, wraz ze swoim przyjacielem Jonathanem. Po dotarciu na miejsce, nie zostaje jednak mile przyjęta, a jej obecność staje się problemem. Czy kobiecie uda się wkraść w łaski rodziny? Czy wreszcie zyska ojca, którego zawsze pragnęła?

Historia Emmy to część druga z serii "Kanadyjskie wyprawy". Autorka, Susan Anne Mason stworzyła tę serię, jako zbiór zupełnie różnych, praktycznie nie związanych ze sobą historii. Stąd też, bez obaw możecie sięgnąć po dowolny tom, nie martwiąc się nieznajomością poprzednich. 
Akcja książki rozgrywa się w 1919 roku. Główni bohaterowie mimo iż podróżują razem, nie są ze sobą spokrewnieni. Staje się to przedmiotem częstych pytań i nieprzychylnych spojrzeń. Są to czasy, gdy o pozwolenie na zaloty, należy pytać ojca, a umawianie się powinno być w towarzystwie przyzwoitki. 
Niewiarygodny klimat całej opowieści dodają stroje i zachowania bohaterów. 
Zarówno Emma, jak i Jonathan posiadają swoje problemy. Ona rodzinne, on traumatyczne. Mężczyzna walczył na wojnie, w dzieciństwie został sierotą. Przez przebyte doświadczenia niejednokrotnie ma napady paniki, czy nieprzyjemne sny. Od dawna swoje uczucia żywi do Emmy, jednak ta, nie dostrzega ich. 
Jest ona kobietą silnie skoncentrowaną na rodzinie, poznaniu swoich korzeni. W momencie, gdy poznaje ojca, a ten nie jest zadowolony z jej niespodziewanej wizyty, postanawia zrobić wszystko, aby wkraść się do rodziny. Randall, ojciec, ma jednak ważniejsze plany i jego priorytetem są wybory burmistrza. Wieść o porzuconej córce mogłaby wpłynąć nieprzychylnie na jego kandydaturę, więc rozpoczyna lawinę kłamstw...

Susan Anne Mason stworzyła przepiękną opowieść inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami jej babki. W historii tej nie tylko przedstawia problemy rodzinne, lecz porusza również kwestię miłości, wartości i stosunków międzyludzkich. Swoją książkę opatruje wiarą, podkładając w bohaterach oddanie Bogu. 
Całość dopełnia cudownym klimatem, który wręcz przenosi nas do XX wieku.
Myślę, że ta opowieść zapewni niezapomnianą przygodę miłośnikom literatury obyczajowej. Jest lekka, przyjemna i zdecydowanie warta przeczytania.

Liczba stron: 400
Ocena: 7,5/10
#Carolina

7 komentarzy:

 1. Lubie takie lekkie książki :) Szczególnie w tym okresie jaki mamy teraz

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję, że ta książka by mnie bardzo mocno wciągnęła. Uwielbiam takie powieści.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyjemne, lekkie książki to coś akurat dla mnie. Będę miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Również i ja chętnie przeczytam tę książkę. Myślę, że mogłaby mi się spodobać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem przekonana, że ta książka spodoba mi się :).

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest właśnie to co lubię, nowinki z naturalnych kosmetyków.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)