sobota, 6 lipca 2019

[PRZEDPREMIEROWO] Karolina Klimkiewicz "Dopóki starczy mi sił"

Nastoletnia Zola w wieku jedenastu lat uciekła przed swoim oprawcą. Od tamtego czasu jej życie polega na ciągłym zmienianiu tożsamości, ukrywaniu się. Nie może zostać w jednym miejscu, co kilka tygodni musi zmieniać zarówno szkołę, jak i siebie. W życiu jest idealną aktorką. Raz jest rozkapryszoną lalunią, innym razem miłą i wyciszoną kobietą. Wszystko ma jednak swoje granice, a gdy staje się Avą, pragnie wyjść poza scenariusz. Zaczyna przywiązywać się do ludzi, chce żyć jak normalna nastolatka. Jaką cenę będzie musiała zapłacić za swoje normalne życie? Czy uda jej się uciec na zawsze od oprawcy?

Przyjaciele, rodzina, druga połówka... Wartości tak ważne w życiu każdego człowieka. Niestety, nie każdy ma do nich prawo. Zola w momencie ucieczki jest zmuszona zrezygnować nie tylko z tożsamości, lecz również prawa do uczuć. W momencie, gdyby przywiązała się do kogoś, mogłaby stać się łatwym celem. 
W ucieczce pomaga jej ciotka Camilla, która odgrywa rolę opiekuna. To dzięki niej udało im się przetrwać te sześć lat. 

"Dopóki starczy mi sił" to przepiękna historia o losach zagubionej nastolatki. Zagłębiając się w lekturę mamy możliwość poznania nie tylko losów kobiety, lecz również jej intencji. Zola ukazana została jako pozornie silna kobieta z bardzo kruchym wnętrzem. Autorka skupia się głównie na jej przeżyciach wewnętrznych, pozwala czytelnikowi utożsamić się z bohaterką. Widz ma możliwość poznania również środowiska młodzieży. Akcja toczy się stopniowo, bez większych zwrotów akcji. Podczas lektury niejednokrotnie doświadczamy smutku, radości czy zwątpienia. Zola staje się naszym wzorcem, a jednocześnie cenną lekcją życia. To właśnie na jej przykładzie odkrywamy, że nie zawsze wszystko, co jest złote, jest dobre. Uzmysławiamy sobie również, jak wygląda życie bogatszych ludzi "wewnątrz".

Autorka, Karolina Klimkiewicz, po raz kolejny zaskoczyła mnie swoją twórczością. Stworzyła lekką, przyjemną i niezwykle wciągającą opowieść. Każdy rozdział opatrzony został cytatem odpowiednim do danej sytuacji. Historia z pozoru taka, jak wiele innych, lecz po poznaniu jej, gwarantuję, zmienicie postrzeganie na niektóre sprawy :) Lektura godna przeczytania, z pewnością pozostanie w waszym sercu na dłużej. 
#Carolina

9 komentarzy:

 1. Ta książka będzie super okazją do zapoznania się z twórczością tej autorki :)
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. naprawdę fajna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mnie zaciekawił ten motyw oprawcy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książka, a autorki jeszcze nie znam. Może przeczytam również poprzednie wydania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawie, jak spodkam to zapewne wezmę do ręki

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie opisana książka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ważnych rzeczy można się dowiedzieć na tym blogu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, ze warto to przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)