niedziela, 18 lutego 2024

"Złote blizny" - Anna Dąbrowska

"Milion dolarów za śmierć: czy to dobra cena? Znany na całym świecie frontman zespołu MacRock - Tyler Lewis - oferuje taką stawkę za pomoc w odejściu z tego świata. Niestety, nikt nie bierze jego słów na poważnie. Nikt prócz japońskiej terapeutki Yua, która zmienia świat poprzez kintsugi, czyli sztukę sklejania życia. Kobieta w sprytny sposób namawia wokalistę na terapię, w której ma uczestniczyć razem z wybraną przez nią osobą.
Abigail Morrison to kobieta, która w tragicznym wypadku samochodowym straciła dwie najbliższe osoby. Żałoba przysłoniła wszystkie jej marzenia i plany, a jednak Abby wciąż wierzy, że kiedyś uda jej się nauczyć żyć z bolesnymi wspomnieniami. To właśnie ona zostaje drugim uczestnikiem tajemniczej terapii.
Co się wydarzy, gdy spotkają się ze sobą dwie roztrzaskane na milion kawałków dusze?"


To, co przytrafia nam się w życiu zostaje w pamięci na długi czas. W momencie, gdy dane wydarzenie nas "złamie", wówczas potrafi odcisnąć spore piętno na przyszłości. Traumatyczne sytuacje bolą, przywołują demony, a walka z nimi bywa niezwykle trudna.
Życie nie oszczędza nikogo, stawiając na naszej ścieżce życiowej przeróżne sytuacje. Idealnym przykładem jest Tyler Lewis, bohater powieści "Złote blizny" Anny Dąbrowskiej. Mężczyzna miał wszystko. Kobiety, sławę, pieniądze. Żył tak, jak sobie zapragnął, spełniając się i realizując. Jedno traumatyczne wydarzenie, śmierć bliskich osób, spowodowała, że z dnia na dzień stracił to, co najważniejsze - siebie. Dziś żyje pragnąć śmierci i szuka możliwości, by ten cel osiągnąć. Wtem na jego drodze pojawia się szansa...

Abby Morrison to młoda kobieta, która nie potrafi poradzić sobie z tragicznym wypadkiem narzeczonego i taty. W jednym dniu straciła wszystko co miała, dwie najbliższe sercu osoby. Choć czas mija, jej serce nadal boli. Na dodatek pojawił się paniczny strach przed samochodami. Trauma powoli niszczy jej życie, do momentu gdy na swojej drodze spotyka pewną osobę...

"Złote blizny" to piękna historia opowiadająca o losach dwojga młodych ludzi, gdzie każde z nich zmaga się z traumą. Ciężkie wydarzenia mocno wpłynęły na ich osoby, doszczętnie je łamiąc i pozbawiając sensu istnienia. Tyler dostrzega w sobie samo zło, obwiniając się za coś, na co nie miał wpływu. Żyje w zamknięciu, pragnąc końca. Abby natomiast stara się funkcjonować normalnie, ale nieprzepracowana trauma nie raz komplikuje jej życie. Kobieta boi się jazdy samochodem, a jej emocjonalność jest mocno nadszarpnięta. Łączy ich jednak jedno - oboje w głębi duszy pragną akceptacji, pogodzenia się z tym, co było i miłości. Tylko miłość ich wyzwoli. 

Anna Dąbrowska w swoim dziele porusza ważne życiowe tematy. Robi to w sposób subtelny, ale przemawiający do każdego. Jako głównych bohaterów przedstawia młode osoby, z bardzo mocnymi charakterami. Tło powieści jest delikatnie nakreślone, bez większego zagłębiania się w opisy krajobrazu. Fabuła niezwykle dobrze skonstruowana, z licznymi wątkami pobocznymi, dopełniającymi całość. Akcja natomiast toczy się płynnie, wywołując wiele emocji. 

"Złote blizny" to idealna historia dla ludzi zarówno w starszym wieku, jak i młodzieży. Przedstawia różne problemy, pokazuje, że nawet młody człowiek może mieć ogromny bagaż doświadczeń. W dyskretny sposób przedstawia zjawisko hejtu i jego wpływu na osoby. Mądrze napisana, z ogromną ilością cennych uwag życiowych. Delikatna, subtelna, ale jakże przemawiająca i wpływająca na myślenie. Znacznie wyróżniająca się na rynku książki, warta polecenia. Dla mnie mocne 9/10. 

4 komentarze:

 1. bardzo zaciekawiła mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię czytać takie książki, więc pewnie się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa okładka, a co do opinii to bardzo zachęcająca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy to do końca książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)