piątek, 9 lutego 2024

"Trauma" - Sabina Lavender

"Ina uważa, że jedyną rzeczą, do jakiej się nadaje, jest prostytucja. Wmanewrowana w tę profesję przez swojego byłego chłopaka, Alana, zaczyna tracić nadzieję, że kiedykolwiek uda jej się wrócić do normalności. Kiedy na jej drodze pojawia się tajemniczy mężczyzna, jej życie z dnia na dzień zmienia się diametralnie. Jako członkini mafijnej organizacji znanej jako Korporacja, Ina będzie wspierać ją w walce o przejęcie tajnych danych związanych ze zbliżającym się kryzysem energetycznym. Wygląda na to, że przewidywana od lat globalna katastrofa jest bliżej, niż do tej pory się wydawało…

Czy Inie uda się pomyślnie zakończyć niebezpieczną misję, która może stać się początkiem krwawej walki o wpływ na losy świata?"

Ile potrafi wydarzyć się w życiu, by wiara w samego siebie została zachwiana? Do czego może doprowadzić miłość? Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, by osiągnąć konkretne cele? 

Ina to młoda kobieta, która w życiu trafiła na nieodpowiedniego mężczyznę. Doprowadziło ją to do wielu złych decyzji, doszczętnie rujnując jej plany na życie. Po latach otrzymuje propozycje, która może pomóc jej wyjść z bagna i rozpocząć nowy, w miarę normalny rozdział. Rozdział pełen wybojów, który pomoże jej odnaleźć siebie.

"Trauma" to książka autorstwa Sabiny Lavender. Historia ta opowiada o losach młodej kobiety, która na skutek manipulacji została prostytutką. Przez lata straciła w swoim życiu wiele, w tym to, co najważniejsze - godność i pewność siebie. Dzięki pewnemu układowi jej przyszłość może mieć zupełnie inne barwy, tylko pytanie czy kobieta zdecyduje się "podjąć rękawice"? 

Sabina Lavender w swoim dziele porusza liczne tematy, rozpoczynając od sfery uczuciowej, przez naukową, kończąc na kryminalnych wątkach. "Trauma" posiada niecodzienną fabułę, znacznie wykraczającą poza utarte schematy. Jest niecodzienna i nieszablonowa. Opowiada o zmianach życiowych, jakie czasem należy podjąć, by uzyskać choć namiastkę normalności. Pokazuje siłę manipulacji, podporządkowania. 

"Trauma" to historia, którą bardzo ciężko opisać słowami. Z jednej strony jest to bardzo niestandardowa opowieść, a z drugiej totalne pomieszanie gatunków. Z opisu klasyfikuje się jako powieść sensacyjna, natomiast w rzeczywistości jest to pomieszanie erotyka, obyczajówki i kryminału (?). No właśnie, nie do końca. Erotyki owszem, mamy tutaj pełno. Nie brakuje pikanterii, dość mocno rozbudowanych scen. (Zdecydowanie +18). Akcja toczy się dość powoli, statycznie, bez większych emocji, zaskoczeń... Do kryminału brakuje tutaj wiele, przede wszystkim charakterystycznego dreszczyku emocji, szybszego bicia serca. Jak dla mnie - obyczajówka z mocnymi wątkami erotycznymi. 

Co do bohaterów - nie poznajemy ich zbyt dobrze. Sporo informacji jest ogólnych, co nie pozwala wczuć się w akcję. Klimat bardzo specyficzny, nawiązujący do globalnej katastrofy. Nie każdy w nim się odnajdzie. Historia natomiast sama w sobie dość krótka, zawierająca nieco ponad 200 stron. Do przeczytania na pozór w jeden wieczór. U mnie trwało to ponad tydzień. Jeśli ją czytałam, szło szybko. Jeśli tylko coś mnie wytrąciło, nie miałam ochoty do niej wracać. Samo zakończenie wywołało natomiast lekkie zaciekawienie, między słowami zapowiadając kolejną część historii. Czy po nią sięgnę? Na tę chwilę nie jestem przekonana. 4/10. 

4 komentarze:

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)