poniedziałek, 27 maja 2019

"Pasażer na gapę" - Adrian Bednarek

Maciek znajduje się w szpitalu psychiatrycznym. W przeszłości, gdy wraz ze znajomymi okradał dom bogatego, starszego mężczyzny, wpadli w pułapkę. Aby uniknąć więzienia, udawał dziwne zachowanie, na którego skutek stwierdzono u niego PTSD (zespół stresu pourazowego). Gdy po upływie dłuższego czasu pragnie w końcu wyjść na wolność, jego lekarz jest temu przeciwny. Mimo iż mężczyzna jest zdrowy, ten nie toleruje oszustów i krętaczy, którzy zrobią wszystko, aby uniknąć więzienia. Maciek łaknący wolności nie poddaje się i opracowuje plan ucieczki. Sytuacja komplikuje się dzień przed planowaną ucieczką - do sali chłopaka trafia nowy pacjent. Czy mężczyźnie uda się uciec z psychiatryka? Kim okaże się współlokator?

Maciek, bohater książki pt. "Pasażer na gapę" nie odpuszcza swojego planu nawet wtedy, gdy zamieszkuje z nim inny pacjent. Wolność jest dla niego priorytetem, o który pragnie walczyć do końca. Nowy dostrzega jednak kombinacje chłopaka, przez co również chce uczestniczyć w ucieczce. Postawiony pod ścianą Maciej decyduje się wtajemniczyć go w swój plan. Gdy plan zostaje zrealizowany, a oboje znajdują się już na wolności, Konrad nie chce odejść od mężczyzny i jego dziewczyny. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy to on zaczyna stawiać warunki, a Maciek i Magda stają się wyłącznie pionkami w grze.

"Pasażer na gapę" to fenomenalne dzieło autorstwa Adriana Bednarka. Thriller wciąga czytelnika już od pierwszej strony. Krótkie rozdziały idealnie łączą się z szybko postępującą akcją. Fabuła jest pozbawiona przesadnych opisów i niepotrzebnych wątków. Bohaterowie zostali stworzeni bardzo realistycznie - odzwierciedlenie każdego z nich możemy znaleźć w realnym życiu.
Postać Konrada zostaje dopracowana bardzo szczegółowo. To on jest głównym bohaterem, przywódcą w całej książce. Zagłębiając się w treść lektury, możemy poznać jego przeszłość. W ten sposób odkrywamy również opisy morderstw, których dokonał na najbliższych. Są one bardzo szczegółowe, brutalne, odciskające piętno na naszym postrzeganiu wspomnianej postaci.
Maciej i Magda są przedstawieni jako pionki w grze. Nie znają przeszłości Konrada, lecz ten nie chce się od nich odczepić. Oferuje im korzystny interes, po którym obiecuje odejść. Czy stawka jest tego warta? Co się stanie, gdy bohaterowie dowiedzą się o jego morderstwach?

Thriller "Pasażer na gapę" jest historią nieprzewidywalną, pełną różnorodnych emocji. Styl pisania autora bardzo przypadł mi do gustu, zapewniając niezwykłą przygodę. Największym zaskoczeniem okazał się dla mnie epilog, obnażający prawdę o bohaterach. Książka była dla mnie przyjemnym doświadczeniem, dzięki czemu jeszcze nie raz do niej wrócę.
Autor: Adrian Bednarek
Wydawnictwo: Novae Res
Cena: ok. 22-25 zł online
Ocena: 9/10

#Carolina


3 komentarze:

 1. Wydaje się bardzo interesująca :)
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba jeszcze nie czytałam książek tego autora. Dzięki za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja uważam że ten blog na pewno każdemu człowiekowi się przyda.To jest bardzo normalne.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)