sobota, 27 stycznia 2024

"Uczucie prawdy" - Karolina Wasielewska

"Dla Justyny i Zosi odwiedziny u babci Marianny zawsze były małym świętem. Co piątek czekało na nie świeże ciasto, a aura spokoju i łagodności koiła ich młode, szalone dusze. Dziadka Zygmunta, który zmarł kilka lat wcześniej, wspominały gorzej – jako tego, który lubił zaglądać do kieliszka i był źródłem babcinych utrapień.
Ale co tak naprawdę wiedziały o Mariannie jej wnuczki? Czy to możliwe, aby jedna z najbliższych im osób ukrywała przez całe życie prawdę o swojej przeszłości?
Gdy po śmierci babci dorosłe już siostry porządkują jej mieszkanie, znajdują na dnie torebki zagadkowe zdjęcie z czasów wojny i miłosny list. Ani przez chwilę nie mają wątpliwości, że nadawcą musi być ktoś inny niż dziadek Zygmunt. Zaintrygowana Justyna namawia siostrę na podróż w rodzinne strony babci, na Kociewie, by rozwikłać tajemnicę. W zbieranych kawałek po kawałku śladach i wspomnieniach uda im się nie tylko dostrzec obraz wyjątkowej kobiety, ale też odnaleźć dla siebie drogowskaz na przyszłość."
Prawdziwa miłość, gdy nas spotka, nigdy nie pozwoli o sobie zapomnieć. Wciągnie nas całkowicie, sprawiając, że będziemy w stanie oddać wszystko, by być tylko z ukochaną osobą. Problemem staje się sytuacja, gdy pojawiają się komplikacje. Czasem rozum mówi jedno, a serce drugie. Tylko w którą wówczas pójść stronę? 
Zosia i Justyna to dwie młode kobiety, które sprzątając mieszkanie po babci odnajdują zdjęcie tajemniczego mężczyzny. Zaintrygowane znaleziskiem postanawiają wyruszyć do rodzinnej miejscowości babci, by poznać nieco jej historię. Czego dowiedzą się dziewczyny?

"Uczucie prawdy" to debiutancka powieść autorstwa Karoliny Wasielewskiej. Autorka opowiada w niej historię życia Marianny, babci wspomnianych wcześniej dziewczyn. Przybliża jej losy praktycznie od nastoletnich lat, nawiązując przy tym do pierwszej miłości. Następnie przechodzi przez kolejne etapy jej życia, wplatając w tle wojnę, miłość, poświęcenie i rodzinę. Wszystko to idealnie łączy, stwarzając jedną zgraną, pięknie opowiedzianą życiową drogę młodej zakochanej kobiety, która w cieniu wojny jest zmuszona podjąć trudne decyzje. Następstwa tych decyzji ciągną się za nią przez lata, a ona sama ciągle wraca myślami do przeszłości. Co takiego spotkało Mariannę?

Karolina Wasielewska w swoim dziele porusza ważne życiowe tematy. Opowiada o prawdziwej miłości, tłumionych uczuciach oraz poświęceniu do jakiego zdolny jest człowiek dla dobra innych. W delikatny sposób przytacza również temat wojny, ukazując realia ówczesnych lat. Pokazuje, jak wyglądało życie wielu rodzin, jak wojna wpłynęła na ludzi. Pięknie opowiedziana historia, dająca odczuć czytelnikowi niesamowity klimat powieści. 

Osobiście, książka "Uczucie prawdy" wywołała u mnie masę emocji. Sprawiła, że bardzo wczułam się w fabułę, wręcz stając się świadkiem wszystkich wydarzeń. Klimat pięknego Kociewia udzielił mi się, zachęcając do odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Bardzo polubiłam również bohaterów, a ich historie z pewnością zostaną na długo w mojej pamięci. Styl pisania autorki był bardzo przyjemny w odbiorze, a sama akcja rozwijała się płynnie. Opowiedziana przez nią historia została na tyle dobrze przedstawiona, że brzmi niczym historia z życia wzięta. Genialny debiut, jeden z najlepszych, jakie miałam okazję przeczytać. Zasłużone 10/10. 

17 komentarzy:

 1. Super, że książka wywołuje aż tyle emocji. To lubię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zachęciłaś mnie do przeczytania tej powieści :) myślę, że to niezwykle udany debiut, ciekawa jestem kolejnych książek tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawe wydanie, bardzo zachęcające ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie zapowiada się ta książka, chętnie ją przeczytam przy najbliższej okazji :) Serdecznie dziękuję za odwiedziny na moim blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zwróciłam wcześniej uwagi na ten tytuł, ale z tego co o nim napisałaś to warto przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. To normalnie nie mój typ książki, ale tak wysoka ocena oznacza, że zapewne warto dać jej szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapisuję na listę czytelniczą i chętnie w wolnej chwili przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. lubię jak książka daje dużo emocji:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie po nią sięgnę skoro tak dobrze się ją czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać :D
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak najbardziej jest, to książka, którą chętnie bym przeczytała :).

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow! Aż mnie ciarki przeszły,tak chcę przeczytać tą książkę 🙂

  OdpowiedzUsuń
 13. Super, że to taki udany debiut! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. witam Caro 🤍
  dziękuję za polecenie ciekawej książki 'Uczucie prawdy' - Karoliny Wasielewskiej, świetna recenzja, którą zachęcasz do przeczytania.. chętnie po nią sięgnę :)

  - pozdrawiam serdecznie i ciepło, życząc dobrych dni
  i pięknych chwil 🤍

  OdpowiedzUsuń
 15. Po takiej recenzji nie sposób nie sięgnąć po tę książkę! Musze przyznać, że tytuł widzę po raz pierwszy, autorki też nie znam. Bardzo chętnie poznam bliżej :) Wspaniała recenzja i dziękuję za czytelniczą inspirację! Bardzo lubię debiuty więc na pewno rozejrzę się za tym! :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)