niedziela, 3 września 2023

"Dziecięcy Kram" - Daniel Radziejewski

"São Paulo, Brazylia. Kiedy dziesięcioletnia Klara Silva widzi w swojej sypialni ducha, matka wyjaśnia jej, że to dziedziczna przypadłość. Wkrótce potem dziewczynka w tragicznych okolicznościach traci matkę, a ojciec znika bez śladu. Osamotniona i pozbawiona wsparcia, trafia do domu dziecka, a w jej głowie wciąż rozbrzmiewają echa wstrząsających wydarzeń, których nie jest w stanie zrozumieć.

Wiele lat później Klara samotnie wychowuje syna i wciąż nie ustaje w poszukiwaniach ojca. Zbieg okoliczności sprawia, że kobieta trafia do sklepu z odzieżą i zabawkami o nazwie „Dziecięcy Kram” prowadzonego przez Alonsa Bastosa i odkrywa kolejne ślady, które mogą mieć związek z zagadkowymi wydarzeniami sprzed lat. Z pomocą przychodzi jej blogerka śledcza, Lucimara Santos, jednak żadna z kobiet nie podejrzewa, że droga do poznania prawdy prowadzić będzie przez koszmar…"

Życie niejednokrotnie nie jest dla nas łaskawe, a kłody rzucane pod nogi potrafią przez lata odbijać się na naszym funkcjonowaniu. Przekonuje się o tym Klara Silva, główna bohaterka powieści pt. "Dziecięcy Kram". Kobieta, będąc dzieckiem, dowiedziała się o swoich nadprzyrodzonych zdolnościach. Mogła dostrzegać więcej niż inni, a zjawy i duchy do tej pory uprzykrzają jej życie. W wieku dziesięciu lat zmarła jej mama, a ojciec zniknął w tajemniczych okolicznościach. Mimo upływu kilkunastu lat kobieta nie odpuszcza i pragnie dowiedzieć się, co się z nim stało. Niestety los szykuje dla niej kolejne niespodzianki, a duchy przeszłości nie odpuszczają...

"Dziecięcy Kram" to historia z gatunku tych, które pozostają w pamięci na długo. Fabuła jest nieprzeciętna, w dużym stopniu grająca na emocjach czytelnika. Autor, Daniel Radziejewski idealnie steruje akcją, wywołując coraz to większe napięcie. Postacie są charakterne, wyróżniające się. Każda z nich jest tajemnicza, mająca istotne znaczenie w całej historii. Tło zostało dobrze dopracowane, a szczegóły idealnie je podkreślają. Sam klimat już od pierwszych stron daje poczucie mroku, tajemnic, niepewności oraz strachu. Całość świetnie się zgrywa.

Daniel Radziejewski stworzył historię, która przenosi czytelnika w inny świat. Świat pełen dreszczyku emocji, gdzie wokół czyha wiele zła. W swoim dziele nawiązuje do relacji rodzinnych, tajemnic i wydarzeń paranormalnych. Przedstawia to wszystko w sposób wywołujący u czytelnika wiele emocji, a zbudowana atmosfera wręcz przenosi się do nas. Czytając tę książkę, niejednokrotnie może wydawać się, że ktoś znajduje się w tym samym pomieszczeniu z nami. I zdecydowanie nie jest to żaden z naszych domowników... Idealnie oddany klimat, wciągająca lektura i nieprzewidywalny rozwój wydarzeń to coś, co zasługuje na uznanie. "Dziecięcy Kram" to doskonale napisany thriller, który oceniam na 10/10. Osobiście, podobało mi się w nim wszystko. Od samej narracji, przez fabułę, aż po szczegóły. 

2 komentarze:

  1. To jedna z lepszych książek, jakie czytałam w ostatnich latach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam książki, których nie da się zapomnieć. Super, że takie są. Kasia Dudziak

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)