sobota, 17 czerwca 2023

"Facet taki jak ja" - Marianna Kujawa

"Irek nie jest wygadanym hipsterem, młodym rekinem biznesu ani wysportowanym bywalcem siłowni. To zwykły student informatyki, który nie wierzy, że jakakolwiek przedstawicielka płci pięknej mogłaby się nim zainteresować na poważnie. Wszystko zmienia się w dniu, w którym podczas nudnego wykładu dosiada się do niego dziewczyna zjawiskowej urody, będąca obiektem pożądania każdego mężczyzny na uczelni. A potem z radością zgadza się na zaproponowane przez niego korepetycje.

Od tego dnia Irek zaczyna funkcjonować w zupełnie innej rzeczywistości. Tajemniczy świat damsko-męskich relacji, który wydawał mu się obcy i nieosiągalny, nagle staje przed nim otworem. Wkrótce jednak okazuje się, że idealna z pozoru dziewczyna skrywa bolesne tajemnice, rzucające cień na jej obecne życie… Czy Irek znajdzie w sobie siłę, by zawalczyć o ukochaną i spełnić coraz śmielej kiełkujące w nim marzenie o odwzajemnionym uczuciu?"

Życie potrafi pisać przeróżne scenariusze. Czasem sprawia, że na naszej drodze pojawiają się kolejne przygody, a innym razem stawia na drodze nowe osoby. Osoby, które przykuwają nasz wzrok, zawracają nam w głowie i potrafią opanować wszelkie myśli. Przekonuje się o tym bohater książki "Facet taki jak ja" autorstwa Marianny Kujawy.

Irek to chłopak, który nie jest zbyt pewny siebie. Lekko wycofany student informatyki, niezbyt zainteresowany towarzystwem, w tym również kobietami. Do momentu...gdy na jego drodze pojawia się ona - Oliwia. Dziewczyna od pierwszego spotkania zwraca uwagę, zbierając wokół siebie kółko adoratorów. Piękna, powabna, wręcz nieosiągalna. Ku zaskoczeniu mężczyzny, to ona zbliża się do niego, powoli nawiązując relację. Jak się potoczy ich historia? 

"Facet taki jak ja" to historia o losie dwojga młodych ludzi budujących relację i radzących sobie z przeciwnościami. Tym razem mamy do czynienia z odwrotną rolą damsko-męską. Niepewny chłopak i pewna siebie dziewczyna, wiedząca czego chce od życia. Ciekawe, niestandardowe wyjście poza schemat. Fabuła dość prosta, ukazująca trudy życia, borykanie się z przeszłością i własnymi problemami. Akcja rozwijająca się powoli, wzbudzająca ciekawość czytelnika. Pokazująca, że każdy z nas zasługuje na to, co sobie wymarzy.

Książka ta jest dla mnie ciekawą przygodą. Sama historia i poprowadzenie akcji przez autorkę podobało mi się, ale nie wywołało efektu wow. Było przyjemnie, troszkę emocjonalnie i refleksyjnie. Nieco zastanawiająco, gdyż czytając, nie ma możliwości poznania obu perspektyw. Odrobinę mi tego brakowało, bo poznanie zarówno jej, jak i jego myśli pozwoliłoby lepiej zrozumieć lekturę. Minusem jest także sama pewność siebie chłopaka, a raczej jej brak. O ile zabieg "przejęcia inicjatywy" przez kobietę jest interesujący, tak ta cecha przewijająca się przez sporą część fabuły, zaczyna lekko irytować. Ogólnie historię oceniam na 6,5/10. Dobra książka młodzieżowa, ale nie ma w sobie nic szczególnego. 

2 komentarze:

  1. Myślę, że sama opowieść mogłaby mi się spodobać, ale obecnie mam inne plany czytelnicze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam nawet okazję, by chwycić książkę z Klubu Recenzenta, ale ostatecznie zdecydowałam się na Martę Nowik. Mam nadzieję, że nie podjęłam błędnej decyzji.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)