niedziela, 20 listopada 2022

"Grudzień drugich szans" - Anna Langner

Popularność, imprezy, zakupy – Klaudia wiedzie niemal idealne życie. Jednak nikt nie wie, jak wiele musiała poświęcić, aby to osiągnąć. Gdy jako nastolatka była wyśmiewana z powodu swojego wyglądu, postanowiła zrobić wszystko, aby zostać zaakceptowaną przez rówieśników. Zrezygnowała nie tylko z tego, kim niegdyś była, ale i z tego, co w jej życiu miało największą wartość – z przyjaźni. Przecież jeśli chciała trzymać z fajnymi dzieciakami, nie mogła więcej pokazywać się w towarzystwie Filipa – nieśmiałego i nieatrakcyjnego chłopaka zafascynowanego komputerami i popkulturą. Nawet dziś, gdy jako dorośli pracują w tej samej firmie, Klaudia trzyma się jak najdalej od byłego przyjaciela. Przebywanie blisko niego przypomina jej okres w życiu, który najchętniej wymazałaby z pamięci.

Kiedy okazuje się, że najbliższe Boże Narodzenie spędzą razem, kobieta wpada we wściekłość. Ich szef jest nieugięty i wysyła parę do Zakopanego, gdzie muszą wykonać zadanie specjalne. Wydawałoby się, że badanie trendów obowiązujących w góralskich restauracjach to raczej nagroda niż kara, jednak zarówno Klaudia, jak i Filip mieli już inne plany na te wyjątkowe dni. Zmuszona do współpracy z dawnym przyjacielem Klaudia ze zdumieniem odkrywa, że wszystko, co myślała, że wie na jego temat, to kłamstwo.

Mówią, że przypadki się nie zdarzają. Jak więc wytłumaczyć spotkanie po latach Klaudii i Filipa? Kiedyś bardzo bliscy znajomi, dziś zupełnie obcy dla siebie. Wszystko na skutek dorastania i pojawiających się między nimi różnic. Dziś, po latach, gdy są zmuszeni pracować w jednej firmie, nie są z tego zbyt zadowoleni. Zwłaszcza że on sprawia wrażenie nudziarza, a ona pustej lali. Do czego doprowadzi ich wspólna praca? Czy uda im się odnowić relację?

 Kilka głupich decyzji stawia tę parę pod murem. Wpadają w kłopoty u szefa, przez co skazani są na spędzenie najbliższych świąt Bożego Narodzenia na wyjeździe służbowym we dwoje. Choć żadnemu z nich się to nie podoba, postawieni pod ścianą wybierają się do Zakopanego. Tam też odkrywają prawdziwych siebie i powoli dostrzegają to, co na co dzień ukrywali za maską. Jak na ich relację wpłynie świąteczny wyjazd? Przekonajcie się sami! "Grudzień drugich szans" to bestseller, obok którego nie można przejść obojętnie.

Klaudia i Filip to dwoje młodych ludzi, którzy przyjaźnili się kilka lat wcześniej. Klaudia z uwagi na swoje ówczesne kompleksy podjęła decyzję o zmianie stylu życia, dopasowując się do oczekiwań innych. Zrezygnowała wówczas z przyjaźni z Filipem, który nie pasował do jej nowych znajomych. Gdy po latach się spotykają, ma o nim niezbyt dobre zdanie. Uważa go za niemodnego nerda. On natomiast pozostał sobą. Przez te kilka lat rozwijał się, nie zwracając uwagi na opinię innych. Choć wyglądem nie przyciąga spojrzenia, jego charakter zaskakuje. 

Książka "Grudzień drugich szans" jak sam tytuł wskazuje, opowiada o odbudowaniu relacji, daniu sobie drugiej szansy. Klaudia i Filip otrzymują ją przez przypadek, zostając zmuszeni na spędzenie razem czasu. Podczas tej przygody poznają się lepiej, są w stanie porozmawiać o wszelkich problemach, niedomówieniach. Spędzając te kilka dni ze sobą pokazują prawdziwych siebie, skłaniając czytelnika do przemyśleń. Otoczeni zimową aurą, pełną świątecznych elementów przenoszą w niesamowity klimat świąt. 

Historia bohaterów osobiście bardzo przypadła mi do gustu. Jest lekka, zabawna, pozwalająca zastanowić się nad tym, jak traktujemy innych. Niesie ze sobą cudowny, zimowy klimat, którego od wielu lat brakuje. Przyjemna w czytaniu, do pochłonięcia jednego wieczoru. Idealnie sprawdzi się na wieczorne czytanie pod kocykiem, z kubkiem herbaty w ręku. "Grudzień drugich szans" znajdziecie na Taniaksiazka.pl

3 komentarze:

  1. Książka na czasie, porusza wiele współczesnych problemów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od czasu do czasu lubię takie zabawne powieści.

    OdpowiedzUsuń
  3. Może być ciekawa historia. Dawno nie sięgalam po takie ksiażki

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)