środa, 11 maja 2022

"Życzę mu śmierci" - Matt Witten

"Dwadzieścia lat temu córka Susan Lentigo została brutalnie zamordowana. Kobieta nigdy nie pogodziła się ze stratą. Rozwiodła się z mężem, pracuje jako kelnerka w jadłodajni, mieszka w tym samym domu, co dwadzieścia lat wcześniej. Jedyne, co trzyma ją przy życiu, to oczekiwanie na wymierzenie kary śmierci mordercy jej dziecka. Egzekucja ma odbyć się za kilka dni w Dakocie Północnej, na drugim końcu kraju. Susan rusza w podróż przez całe Stany, aby na własne oczy zobaczyć śmierć człowieka, który odebrał jej córeczkę.

Nic jednak nie idzie po jej myśli. Stary samochód się psuje, po zakupie biletu na dworcu autobusowym ktoś ją okrada ze wszystkich pieniędzy, nie ma więc gdzie spać i co jeść. Na dodatek Susan zaczyna mieć poważne wątpliwości, czy skazany naprawdę jest winien zabójstwa jej dziecka... Co gorsza, osoba, która staje się głównym podejrzanym, również ma córkę. Susan ma coraz mniej czasu, aby odkryć prawdę, zanim niewinny mężczyzna zostanie stracony, a kolejna dziewczynka znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Z pomocą dwóch nieoczekiwanych sojuszników – cynicznej, krnąbrnej nastolatki i emerytowanego policjanta, który dokonał pierwotnego aresztowania – Susan walczy z FBI, by wsadzić prawdziwego zabójcę za kratki. Czy kobiecie uda się wywalczyć sprawiedliwość dla córki? Czy zdąży, zanim dojdzie do egzekucji? "

Zaginięcie małej Amy, a później tragiczna informacja o jej śmierci zmieniły doszczętnie życie Susan, matki dziewczynki. Usilnie dąży do poznania prawdy i ukarania mordercy. Moment ten przychodzi prawie 20 lat później, gdy morderca ma ponieść karę śmierci. W tym celu wybiera się w podróż liczącą 2500 km, która okazuje się prawdziwym rollercoasterem zdarzeń. Jak potoczy się ta przygoda? Czy uda jej się zobaczyć egzekucję? 

Śmierć bliskiej osoby potrafi odcisnąć piętno na życiu. Śmierć własnego dziecka pozostawia traumę, która ciągnie się za nami latami. Matt Witten w swojej powieści opowiada historię, gdzie zbrodnia stanowi zagadkę. Z jednej strony wiadomo, kto jest mordercą, z drugiej są co do tego wątpliwości. Dostrzega to Susan, która analizuje śledztwo i nie wyobraża sobie, jak przez taki mały szczegół ofiarą mogła paść jej córka. Czy dopuści do siebie inną możliwość, czy pragnienie zemsty spowoduje, że nie będzie dociekać prawdy? 

"Życzę mu śmierci" to bestseller, który porusza na wielu płaszczyznach. Trudny temat poruszony przez autora, wprowadza w mroczny klimat, pełen emocji. Matt Witten opowiada historię z dwóch różnych momentów czasowych. Przeplata ze sobą teraźniejszość oraz przeszłość, czas zaginięcia dziewczynki. W ten sposób ukazuje emocje towarzyszące bohaterom w chwili zaginięcia Amy, oraz wszelkie pojawiające się przy tym okoliczności. Przedstawia jak potoczyły się losy poszczególnych bohaterów, ich sposób radzenia sobie z doznaną stratą. Fabułę opiera na wielu niewiadomych, gdzie czytelnik wraz z upływem akcji odkrywa stopniowo prawdę. Sam klimat wzbudza dreszczyk emocji, a mylące tropy pobudzają wyobraźnię. 

Osobiście, książkę oceniam na 10/10. Historia bardzo przypadła mi do gustu, pozwoliła wczuć się w rolę świadka zdarzeń. Czytając, doświadczyłam licznych emocji, a sama lektura upłynęła w mgnieniu oka. Nie mam żadnych zastrzeżeń, polecam serdecznie. "Życzę mu śmierci" znajdziecie na Taniaksiazka.pl.

7 komentarzy:

 1. Czuję, że ten mroczny klimat mogłby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że przypadła do gustu. Ja ostatnio od takowych odpoczywam, ale z podobnych polecam Barbarę Delinsky - Nikt się nie dowie. Pozdrawiam Karolino :-) .

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam tego gatunku. Czuję że spodoba mi się ta powiesc

  OdpowiedzUsuń
 4. W swoim czasie chętnie przeczytam ten thriller. Dzięki za recenzję. :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mocny tytuł. Recenzja zainteresowała mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla fanów tego gatunku to ciekawa propozycja

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)