środa, 4 maja 2022

"Strażak. Igrając z ogniem" - Dominika Smoleń

"Strażak. Ryzykuje życie, walczy z żywiołem, nie zawaha się przed niczym. Zawód strażaka jest wyjątkowo niebezpieczny. To właśnie strażacy codziennie ryzykują swoje życie podczas wezwań. Dla Krystiana niesie to dodatkowe konsekwencje – postanowił, że nigdy z nikim się nie zwiąże z obawy, że w razie jakiegoś wypadku na służbie jego rodzina zostałaby bez wsparcia. Dlatego też zadowala się przygodnymi znajomościami, całe serce oddając swojemu powołaniu.

Nieoczekiwanie do domu obok wprowadza się Kinga, a jej piękne oczy i słodki uśmiech po raz pierwszy ukruszają nieco mur, którym osłonił się Krystian. Po tajemniczym wybuchu pożaru w jej garażu mężczyzna, nie bacząc na niebezpieczeństwo, rzuca się do pomocy uroczej sąsiadce. Nad niektórymi płomieniami da się zapanować, jednak ognia, który wybuchnie między tą dwójką, nie sposób tak łatwo ugasić."

Strażacy ratują ludzkie życie, walczą z żywiołem, niejednokrotnie ryzykując całym sobą. Ich bliscy często martwią się o ich szczęśliwy powrót do domu, a sami strażacy zdają sobie sprawę z czyhającego niebezpieczeństwa. Niektórzy z nich boją się angażować w związki, aby nie ranić drugiej osoby w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Takie myślenie przewija się również u bohatera powieści "Strażak. Igrając z ogniem", bestsellera autorstwa Dominiki Smoleń. 

Krystian jest młodym chłopakiem mieszkającym w Zawierciu. Do domu obok wprowadza się nowa sąsiadka, Kinga. Choć od samego początku intryguje mężczyznę, ten nie wyobraża sobie stworzenia związku. Świadomie wybrał samotność, w pełni oddając się służbie. Nigdy jednak nie spodziewał się, że mimo codziennej styczności z pożarami, jeden z nich wybuchnie w jego sercu. Czy ugasi uczucie, czy rzuci wszystkie swoje dotychczasowe postanowienia? 

Kinga natomiast jest kobietą, która w życiu doświadczyła naprawdę wiele. Do Zawiercia przeprowadza się pragnąc lepszego życia, zostawienia przeszłości za sobą. Niestety, już na samym początku mieszkania w nowym domu, w jej garażu wybucha pożar, a ona sama ledwie uchodzi z życiem. 


Dominika Smoleń stworzyła historię, w której przedstawia zawód strażaka od wewnątrz. Ukazuje wszelkie targające uczucia i obawy strażaka. W ciekawy sposób łączy to z wątkiem miłosnym, który rozwija między bohaterami. W tle porusza wątki poboczne, nawiązując m.in. do przeszłości bohaterów, a także drugorzędnych problemów. Swoją opowieść doprawia dawką humoru, zabawnych dialogów. 

Co do samej fabuły, ogólnie mówiąc jest dość prosta. Mężczyzna, który pracuje w straży pożarnej i pokrzywdzona przez los dziewczyna z depresją. Buduje się między nimi relacja, która początkowo przybiera intrygującą formę, lecz następnie jest nieco przedłużana, nie wnosząc nic nowego w historię. Pojawiają się lekko tandetne teksty, sprowadzając do seksu. Choć zapowiadało się gorąco, nie do końca tak jest. Samą książkę czyta się dość przyjemnie i szybko. Tematyka pożarnictwa niezwykle mnie interesuje, a w połączeniu z romansem wciągnęła mnie na kilka godzin. O ile klimat podobał mi się, tak sama historia była nieco niedopracowana. Kilkukrotne wspominanie o tym samym, o odpowiedzialności i dość płytkie poruszenie tematu, przeciąganie akcji, dało o sobie znać. Tym razem przyznaję ocenę 6/10, gdyż istnieje wiele książek poruszających temat tego żywiołu, gdzie został on dużo lepiej przedstawiony. Niestety, w tej powieści zabrakło mi tego. "Strażak. Igrając z ogniem" dostępny jest w księgarni Taniaksiazka.pl.

5 komentarzy:

 1. Nie miałam jeszcze okazji czytać tej książki i póki co, nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dodaje komentarzy , chciałem napisać, że tytuł zapisuję sobie , tak na wszelki wypadek. Pozdrawiam serdecznie Karolino.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmieniłam ostatnio opcję dodawania komentarzy - teraz publikują się po moim zatwierdzeniu. Widzę wszystkie, ale pojawiają się gdy je zaakceptuję. Zrobiłam tak, gdyż ostatnio pojawiło się sporo spamu i reklam, co zaczęło wpływać na bezpieczeństwo innych :)

   Usuń
 3. Może być ciekawa. Ja tam bym chetnie przeczytała tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła całkiem ciekawa. Chyba spodoba mi się ta ksiażką

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)