sobota, 3 października 2020

"Tajemnica potępionej" - Mateusz Konieczny

"W rodzinnej posiadłości Sarkisiewiczów dzieją się rzeczy, których nikt nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć. Od stuleci można tu usłyszeć przerażające krzyki zjaw i zaobserwować przesuwające się w zagadkowy sposób przedmioty. Aneta, utalentowana malarka zmagająca się z problemem bezpłodności, pragnie odkryć przeszłość swoich przodków i dowiedzieć się więcej o klątwie, która przed laty spadła na jej rodzinę. Dlaczego prababka Zofia popełniła samobójstwo? Kim była kilkuletnia dziewczynka, której duch wiele lat temu ukazał się Anecie? Czy ujawnienie rodzinnych tajemnic sprawi, że w pałacu przestanie się w końcu rozlegać krzyk potępionej?"
Tajemniczy pałac wzbudza w rodzinie Sarkiewiczów strach. Od momentu śmierci dziadka posiadłość stoi pusta. Pewnego dnia, wnuczka mężczyzny odwiedza dawny dom i dostrzega zjawę. Przypominają jej się rzeczy z dzieciństwa. Pojawia się wiele niewyjaśnionych spraw, które zajmują myśli bohaterki... 

"Tajemnica potępionej" to debiut literacki Mateusza Koniecznego. Opowiada on w swojej historii o tajemniczym pałacu, pełnym niewyjaśnionych zjawisk. Głównych bohaterów tworzy dość ogólnikowo, nie zagłębia się w szczegóły. Przedstawia natomiast masę emocji, umiejętnie przekazuje odczucia bohaterów. Oprócz przewodniego tematu, porusza także wątki poboczne. Ukazuje wówczas m.in. wsparcie bliskich, więzi rodzinne. Cała historia jest intrygująca, pobudza wyobraźnię czytelnika. 

Jeśli chodzi o sam styl tworzenia autora, wprowadziłabym małe poprawki. Momentami miałam wrażenie, że jest za dużo informacji, szczegółów. Odczuwałam to głównie w dialogach, gdy każdy gest był dokładnie opisywany. Moim zdaniem odwracało to nieco uwagę, powodując lekkie zniecierpliwienie, znużenie. Co do samej fabuły, jestem pozytywnie zaskoczona. Nietuzinkowa, niejednokrotnie zaskoczyła mnie, powodując dreszczyk emocji. Całość oceniam na 6,5/10. Z chęcią sięgnęłabym po kolejne dzieła autora, jeśli tylko popracuje nad językiem. Dopracowanie tego szczegółu z pewnością spowoduje, że od książki nie będzie się można oderwać przez długie godziny. 


4 komentarze:

 1. Kurczę to brzmi super i na pewno sięgnę po tą książke !
  by-tala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem chyba jednak odpuszczę :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że spodobałaby mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie tą książką :D Chętnie przeczytam :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)