czwartek, 22 października 2020

"Dorastanie w cieniu wojny" - Władysław Gołkiewicz

"Sześcioletni Bogdan zupełnie nie rozumie słowa „wojna”, ale wie, że nie może ona oznaczać niczego dobrego. Dla niego i jego rodziny, mieszkającej w Kowlu, nadchodzą trudne czasy – wszyscy mają wkrótce zostać zesłani na Sybir. W sylwestrową noc 1939 roku cała czwórka decyduje się nielegalnie przekroczyć Bug i zacząć nowe życie w obcym mieście. Czekają ich lata tułaczki, biedy i ciężkiej pracy. Ale dopóki są razem, wierzą, że będą w stanie przetrwać wszystko, co przyniesie im los…"

Wojna jest czymś, czego nikt nie chce doświadczyć. Sześcioletni Bogdan wraz z rodziną poznaje pełne znaczenie tego słowa. Jego ojciec musi walczyć za kraj, do momentu gdy doznaje uszczerbku na zdrowiu. W rodzinnym domu nie zaznaje jednak szczęścia, gdyż dostaje informację o planowanym zesłaniu na Sybir... Stąd też czteroosobowa rodzina decyduje się na nielegalną ucieczkę. Czy uda im się uciec? Jak potoczy się ich życie?

"Dorastanie w cieniu wojny" to przejmująca historia ukazująca czasy drugiej wojny światowej oraz PRLu. Autor, Władysław Gołkiewicz przedstawia losy rodziny pozbawionej praktycznie wszystkiego. Jedyne co im zostaje, to wzajemna miłość. Na przykładzie Bogdana dostrzegamy zmieniające się czasy, wraz z głównym bohaterem przeżywamy okres dojrzewania. Widzimy wszelkie trudności, z jakimi musi się borykać, a także jesteśmy świadkami dążenia do wyznaczonego celu, spełniania marzeń. Bogdan jest idealnym wzorcem do naśladowania, który mimo licznych problemów, daje z siebie 110%, nigdy się nie poddając. Sama historia jest bardzo wciągająca, wywołująca wiele emocji. Niejednokrotnie doprowadza do wzruszenia. Napisana została językiem prostym, przyjemnym w odbiorze. Styl pisania jest odpowiedni dla każdej grupy wiekowej. Książkę oceniam na 8/10 i polecam jako lekcję historii dla każdego. 

#Carolina

8 komentarzy:

 1. Myślę, że ta książka mogłaby wywołać we mnie wiele emocji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chetnie bym ja przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po książki z okresu drugiej wojny sięgam rzadko, bo zwykle po ich lekturze jestem mocno zdołowana. Zastanowię się jeszcze. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie moje klimaty :)
  // Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki z tego okresu, kapitalnie się je czyta!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciężkie klimaty, chyba jednak odpuszczę. Wolę coś "lżejszego"

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie kupię mamie, ona uwielbia tematykę wojenną w książkach i serialach

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś czytałam dużo wojennej literatury. Jednak jak na razie czuję przesyt tą tematyką i muszę od niej odpocząć. Poza tym mam wrażenie, że z wiekiem coraz bardziej przeżywam takie książki.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)