środa, 8 stycznia 2020

"Elul" - Agnieszka Kuchalska

"Piekło wojny nie oszczędza nikogo, nawet dzieci.

Czym jest wojna w oczach dziecka? Czy najmłodsi są w stanie zrozumieć, na czym polega jej niszczycielska siła? Czy wiedzą, jak bardzo brutalna i bezkompromisowa może być walka o kolejny przeżyty dzień?

Siedmioletnia żydowska dziewczynka instynktownie wyczuwa, że oto nadszedł najciemniejszy, najbardziej przerażający czas w jej życiu. Siłą odebrana matce, sama w mieście, które z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczne, będzie musiała nauczyć się żyć tak, by pozostać niezauważoną. Czy wyimaginowany przyjaciel, który staje się jedyną bliską jej osobą, ochroni ją przed tym, co nieuchronne?

„Elul” to poruszająca opowieść, w której wojenne realia mieszają się z dziecięcą fantazją, tworząc chwytającą za serce historię o woli życia, miłości i nadziei na lepsze jutro – nawet wtedy, gdy jutra już nie ma..." -lubimyczytac.pl

Czasy wojenne to ogromnie ciężkie do wspominania momenty. Mimo, iż znamy z lekcji historii wydarzenia, daty i fakty z tamtego okresu, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie cierpienia ludzi. Agnieszka Kuchalska, w swojej powieści "Elul" porusza temat wojny "od wewnątrz". Główna bohaterka, 7-letnia dziewczynka jest Żydówką. W momencie, gdy na świecie rozpętuje się piekło, ona znajduje się w samym jego centrum. Na jej oczach giną najbliżsi, a ona sama walczy o przetrwanie. Autorka jej oczami przedstawia rzeczywistość, wszelkie okrucieństwa, których doświadczają ludzie. Prostym stylem dociera do serca czytelnika, wciągając go bez końca w opowieść. Przejmującymi opisami chwyta za serce, niejednokrotnie wywołując łzy wzruszenia, smutku.

"Elul" to przepiękna, a jednocześnie bardzo smutna opowieść o cierpieniu ludzkim. Ukazuje wszelkie podziały ludzi w tamtych czasach, okrucieństwo ze strony Niemców, ich oddanie władcy. Najbardziej dotykającą sferą jest jednak bezbronność dzieci, które w owej powieści odgrywają istotną rolę. To one, biedne i samotne, muszą odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości, nie mając o niczym pojęcia.
Moim zdaniem, książka ta zasługuje na ocenę 9/10. Jest prawdziwa, pełna emocji, idealnie oddająca ówczesne realia. Warto ją przeczytać, gdyż jak sama autorka wspomina "Nam nie wolno zapomnieć, nam nie wolno zamilczeć! Wczoraj znów może być dzisiaj...".

#Carolina

6 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki w takiej tematyce. Zapisuję ją sobie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak już trafiłam na słowa o wojnie, to waham się. Nie wiem, czy powinnam czytać takie książki, bo kiedyś śniły mi się ciągle koszmary... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytając książkę miałam uczucie, jakbym przeżywała to, co bohaterka. W Twojej sytuacji mogłoby się to odbić później podobnymi snami :/

   Usuń
 3. Myślę, że kiedyś ją przeczytam, w odpowiednim czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To mój ulubiony blog, świetne wpisy.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)