czwartek, 25 kwietnia 2019

Jak wyglądało życie przed, w trakcie i po wojnie?

Okres II wojny światowej był ciężki dla wielu osób. Paraliżujący strach o następny dzień powodował, że wiele ludzi wątpiło w szczęśliwe zakończenie. Straty najbliższych, obezwładniająca bieda to tylko wierzchołek góry lodowej. Co my o tym wiemy, skoro tego nie przeżyliśmy? Jedyne rzetelne źródło informacji, to osoby, które żyły w tamtym czasie. Z pomocą przychodzi książka pt.: ,,Klara. O dziewczynce, która śpiewała po francusku.". Są to wspomnienia mamy autora, osoby, która przeżyła drugą wojnę światową.
Rodzina Kasperek mieszkająca we Francji stale dbała o swoje korzenie. Mimo mieszkania w obcym kraju i innej kulturze starali się pielęgnować ojczyste tradycje. Uczyli dzieci języka polskiego, w tym również licznych pieśni patriotycznych i ludowych. Pewnego dnia, gdy głowa rodziny, Walenty był zmuszony zmienić pracę, bez zastanowienia zdecydował o powrocie do Polski. Jest to kraj, o który walczył i przelewał krew. Kraj, który darzy ogromnym zamiłowaniem, jego ojczyzna.
Rodzina trafia do Polski kilka lat przed II wojną światową. Są to czasy, gdzie w kraju panuje ciężki okres.
Kasperkowie żyją skromnie, ale nie ubogo. Aż do momentu kilka lat później... Momentu, który zmienia ich życie. We wrześniu 1939 r. rozpoczyna się druga wojna światowa. To właśnie wtedy rodzina ucieka ze swojego miejsca zamieszkania, Częstochowy. Czy można uciec przed nieuniknionym? Jak potoczą się losy rodziny? Jak będzie wyglądało życie w trakcie i po wojnie?

Historia spisana przez Wojciecha Stankowskiego to prawdziwe przeżycia jego mamy, Klary.
Opowieść została spisana w bardzo interesujący, wciągający sposób. Styl pisania autora oraz dokładne opisy, pozwalają czytelnikowi wyobrazić sobie dane wydarzenia. Dodatkowym atutem jest kilka fotografii, które urealniają fakty. Są to m.in. fotografie rodziny.

Czasy II wojny światowej zostawiły ślady u wielu Polaków. Niestety, w dzisiejszych czasach głównym źródłem informacji nowego pokolenia są lekcje historii w szkole. Nauczyciele poruszają temat bardzo powierzchownie, rzadko ciekawiąc ucznia. Mimo iż sama nie jestem zwolennikiem historii i ciężko mi "przełknąć" wszystkie fakty, po wspomnianą książkę sięgnęłam bardzo chętnie. Dziś, po jej przeczytaniu zdecydowanie inaczej myślę o tym, co było. Kilka godzin poświęconych tej opowieści sprawiło, że była to najcenniejsza lekcja w moim życiu. Polecam.

Autor: Wojciech Stankowski
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 300
Cena: Ok. 25-30 zł
Ocena: 9/10
#Carolina

4 komentarze:

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)