sobota, 29 września 2018

"Niepamięć" - Jolanta Kosowska

Miłość to uczucie, gdzie nie my decydujemy, lecz nasze serce. To ono wybiera osobę, do której stopniowo się zbliżamy. Co się stanie, gdy dwa serca wybiorą tak samo, w tym samym momencie? Co się stanie, gdy jedno serce pokocha jednocześnie dwójkę ludzi? Czy jest to w ogóle możliwe?

Powieść Jolanty Kosowskiej pt. "Niepamięć" została podzielona na 2 części. W pierwszej z nich widzimy wszystko z perspektywy Michała. Skrzywdzony chłopak nie radzi sobie z życiem. Z całkowitego stoczenia ratuje go profesor Wolski, załatwiając pracę w pracowni genetycznej. Pewnego dnia, na skutek telefonu i koniecznej wizyty w Polsce, Michał wraca wspomnieniami do przeszłości. Sięga pamięcią do okresu studiów, gdzie poznał m.in. Kasię i Romana. 

Kasia to mądra, sympatyczna i lubiana przez wszystkich osoba. Dodatkowym atutem jest jej wygląd. Dziewczyna jest śliczna. Sprawia to, że niejednokrotnie jest adorowana. Z racji swoich przekonań pozostaje lekko z boku, starannie dobiera sobie przyjaciół. Wśród mężczyzn, którzy o nią zabiegają znajdują się Roman i Michał. Jeden z nich to przyjaciel, drugi natomiast staje się jej chłopakiem. Oboje kochają ją z całego serca. Kogo wybierze dziewczyna? Przyjaciela czy chłopaka?

Druga część to historia z perspektywy Kasi. Dziewczyna na skutek wypadku zapadła w śpiączkę. Po wybudzeniu nie pamięta nic. Żadnych imion, nazwisk, osób, czy tym bardziej wspomnień. Stopniowo pojawiają się przebłyski z przeszłości. Niefortunnie mieszają się z rzeczywistością, luki uzupełniają się konfabulacjami, a niepewność sięga granicy strachu i przerażenia. Jak w tej trudnej sytuacji odnajdzie się Kasia? Czy uda jej się wrócić do poprzedniego życia?

Powieść Jolanty Kosowskiej pt."Niepamięć" to przepiękna opowieść o miłości, błędach przeszłości, a także o ulotności życia. Autorka w ciekawy sposób przedstawia uczucia kilku osób, próbuje przeciąć ich drogi. Z każdą stroną zagłębia nas w życie bohaterów, szczegółowo uzupełniając całość. Pokazuje skutki popełnionych błędów, nieprzemyślanych decyzji. 
W twórczości Jolanty Kosowskiej nie sposób nie zauważyć także bardzo dokładnych opisów, szczegółów. Jest to druga powieść autorki, z którą miałam do czynienia i druga, którą jestem oczarowana. Każdy moment, każda chwila, każde miejsce ma swoje pięć minut. Miejsca są opisane bardzo szczegółowo, pozwalają przenieść się myślami w dany moment. Bardzo spodobało mi się także nawiązanie do polskich miejscowości. Pojawia się tutaj m.in. Trzęsacz, jedno z mniej popularnych nadmorskich miejsc. 
"Niepamięć" to idealna powieść dla wymagających czytelników. Rollercoaster uczuć bohaterów, to tylko mała część tego, co oferuje autorka. Książka, mimo swojej obszerności nie nudzi, lecz skutecznie wciąga w fabułę. Napisana prostym językiem jest lekka i przyjemna w odbiorze. Idealna na chłodniejszy, jesienny wieczór. Zdecydowanie zasługuje na uwagę. 

Autor: Jolanta Kosowska
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 480
Ocena: 10/10
#Carolina

5 komentarzy:

 1. muszę w końcu przeczytać, bo już się trochę czasu do niej zbieram

  OdpowiedzUsuń
 2. Super recenzja! Bardzo lubię tą książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie opisałaś :) pewnie sie skusze poczytać,

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię tu szukać pomysłu na kolejną książkę do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie zawiodłam się na książce którą poleciłaś.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)