sobota, 1 września 2018

"Kulti" - Mariana Zapata

Każde dziecko ma swojego idola. Dla jednych jest to aktor, a dla innych piłkarz. Staje się dla nich wzorem do naśladowania, osobą z którą spotkanie jest największym marzeniem. 
Sal z powieści "KULTI" poszła w ślady swojego idola i została piłkarką. Po kilkunastu latach, to właśnie on zostaje trenerem jej drużyny. Jak zakończy się spotkanie? Czy Reiner Kulti skradnie serce dorosłej Sal? 

Reiner Kulti - światowa ikona futbolu. Wydawać by się mogło, że jest osobą pozytywną, dbającą o swoich fanów i szanującą drugą osobę. Niestety, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Jest gburem, chamem, ma gdzieś innych. Nie docenia pomocy, dba tylko o siebie. Jest postacią, która nie zdradza za wiele. Odkrywamy go stopniowo, powoli dostrzegając jego drugie oblicze. Ukrywający się za maską człowiek jest zupełnie inny. Całkowite przeciwieństwo tego, co do tej pory o nim wiedzieliśmy. Niejednokrotnie powoduje, że nasze serce zaczyna szybciej bić.

Sal to opanowana, uparcie dążąca do celu kobieta. Kobieta, która jako dziecko kochała się w Kultim. Dziś poznaje go osobiście, co niestety nie prowadzi do niczego dobrego. Po kilku sytuacjach nie wytrzymuje i wykrzykuje mu prosto w twarz swoje zdanie, wyzywając go od kiełbasy (tak, oryginalnie). Jest zła, że trener zamiast motywować i wspierać, zajmuje się sobą. Jej uwagi nie pozostają bez echa. Wszystko, co powiedziała Kultiemu dociera dalej, a jej kariera jest zagrożona.  Jak zakończy się spór z idolem? Czy uwagi Sal wpłyną na Reinera? Co z karierą dziewczyny?

"Kulti" to książka z gatunku tych, które umilają czas opowiadając przyjemną, prostą historię. Nie skupia się wobec jednego tematu, lecz porusza wiele wątków. Pokazuje wady i zalety sławy, życie popularnej osoby. Ukazuje, jak bardzo opłacalna jest ciężka praca i sumienne dążenie do celu. Widoczna jest także relacja między dzieckiem i rodzicem, ich zażyłość. 
"Czekając, aż ktoś spełni twoje marzenia za ciebie, do niczego się nie dojdzie"
Książka "Kulti" jest lekka, przyjemna i przede wszystkim zabawna. Mimo swojej długości (540 stron), nie nudzi. Mariana Zapata idealnie przedstawia emocje, dokładnie opisuje sytuacje. Pozwala nam przenieść się w świat Reinera i Sal, przyjrzeć się "z boku" ich relacji. W nieco nietuzinkowy sposób pokazuje zachowanie społeczeństwa, zazdrość, obsesję i nienawiść. Uświadamia, jak fałszywe są media i ludzie.

Autor: Mariana Zapata
Wydawnictwo: NieZwykłe
Liczba stron: 540
Cena: ok. 40 zł
Ocena: 8/10
#Carolina

6 komentarzy:

 1. Chciałabym kiedyś spotkać z własnymi idolami i przekonać się, czy będą podobni do Kultiego czy wręcz przeciwnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Duzo dobrego o niej słyszałam

  Zapraszam do siebie w wolnej chwili,
  Miłego wieczoru, xx Bambi

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo ciekawy blog,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzień dobry.
  Przepraszam, że kontaktuję się w taki sposób, ale jest on najpewniejszy, by dotrzeć szybko do Twórcy bloga.
  Otóż mam przyjemność powiadomić Cię, że blog Twój został nominowany przez innego uczestnika do konkursu BLOGS from HEART. W związku z powyższym uprzejmie proszę o kontakt na ten adres e-mail: konkurs_blogsfromheart@onet.pl - sprawa pilna.
  Pozdrawiam.
  Witold

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresował mnie ten blog, wiele przydatnych informacji można tu znaleźć.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)