środa, 22 lutego 2023

"Sobie pisani" - Jolanta Kosowska

"Życiem Marty, właścicielki biura podróży i przewodniczki po czeskiej Pradze, wstrząsa nagła burza – jej ukochany, z którym wiązała przyszłość, otwarcie romansuje z inną i odjeżdża po gwałtownej kłótni. Choć jej życie osobiste się rozsypało, w pracy sukces przychodzi za sukcesem, a wszystko dzięki wsparciu oddanej przyjaciółki Aleny oraz jej nieco ekscentrycznej babci Sofii. Starsza pani, zajmująca się „prostowaniem ludzkich dróg i korygowaniem niesprawiedliwości losu”, ma swój własny pomysł, jak pomóc odnaleźć Marcie szczęście. W wyniku jej intryg otaczająca młodą kobietę rzeczywistość powoli zmienia się w teatr iluzji, odgrywanych ról i niedopowiedzeń. Czy Marta, brnąc coraz głębiej w stworzony dla niej świat, zorientuje się, że jej życie stało się fikcją?"

Jak wiele potrafią zdziałać pozory? Coś, co zobaczymy niejednokrotnie potrafi wywołać lawinę różnych myśli, przywołujących na myśl coraz to gorsze scenariusze. Ważne jest jednak, by nie zatracić w tym siebie. W końcu to, co czujemy jest najważniejsze, reszta może być tylko iluzją. 

Marta to młoda kobieta, która w Pradze prężnie rozwija firmę. Jej partner mieszka w Polsce, gdzie również prowadzi działalność. Para, mimo że nie mieszka ze sobą tworzy udany związek, planując wspólną przyszłość. Ciężko pracują by osiągnąć cel i móc iść razem przez życie. Wszystko jednak przybiera zupełnie inny kierunek, gdy na światło dzienne wychodzą pewne fakty. Dzięki czuwającym znajomym para zostaje oddzielona od siebie, dla dobra ich obojga. Czy jest to dobry pomysł? Do czego to doprowadzi?

"Sobie pisani" to książka autorstwa Jolanty Kosowskiej. W powieści przedstawiona jest historia Marty i Huberta, pozornie idealnej pary. Mimo dzielącej ich odległości miłość między nimi nie zna granic. Wszystko jest pięknie, do momentu kłótni pary. Niewyjaśnione słowa, ludzkie domysły potrafią zmienić wiele między nimi. Od tego zdarzenia nic nie jest już takie samo, a każde z nich rozpoczyna nowe życie. Pięknie opowiedziana historia miłości, z niesamowitym klimatem w tle oraz problemami towarzyszącymi nam na co dzień. W intrygujący sposób pokazane zostało to, czego na co dzień nie dostrzegamy. Źle zinterpretowane rzeczy, mylące domysły, interesowanie się życiem innych osób. Tych kilka prostych rzeczy, z którymi zmagamy się każdego dnia zostało wplątanych w fabułę, stanowiąc jej istotną część. Po przeczytaniu całości na myśl przychodzi wiele przemyśleń, a sam morał zostaje w pamięci na długo. 

Poza głównym tematem powieści warto zwrócić uwagę na samo tło. Marta ukazana jako przewodniczka, w ciekawy sposób opowiada o Pradze. Przedstawia to miasto jako miejsce pełne miłości, romantycznych miejsc i tradycji. Ukazuje piękno, zachęcając do jej odwiedzenia. Na samym początku pojawia się także wzmianka o innych kierunkach podróżniczych, między innymi Lago di Garda, co jest ciekawym nawiązaniem do wcześniejszych książek autorki. Wspomniane wówczas miejsca były miejscem toczenia się pozostałych historii, gdzie także mogliśmy je poznać.

Osobiście książka "Sobie pisani" skradła moje serce. Urzekł mnie klimat Pragi, zostałam oczarowana tym miasteczkiem i jego historią. Historia głównych bohaterów bardzo mnie wciągnęła. Z każdą stroną zastanawiałam się nad ich losami, nie mogąc doczekać się rozwiązania tej sytuacji. Choć nie było tutaj za wiele miłości na stronach, bardziej liczyła się cała "otoczka", to można było odczuć ogromną miłość między tą dwójką. Ich historia bardzo mnie poruszyła. Pojawiło się szybsze bicie serca, łzy wzruszenia i masa przemyśleń. W końcu zawsze są dwie dusze, które są "sobie pisane". Książka ta zaskoczyła mnie także poruszeniem w delikatny sposób tego, co towarzyszy nam na co dzień - opinii i myśli innych. Jolanta Kosowska odpowiada na wspomniany temat opierając na nim historię, pokazując przy tym, jak wiele złego można wyrządzić często nieświadomie. Książka otrzymuje ode mnie zasłużoną ocenę 10/10. Serdecznie polecam.

6 komentarzy:

 1. Bardzo cenię sobie prozę Joli Kosowskiej. Mam tę książkę w swoich planach czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogłaby mi się spodobać. Dawno nie czytałam tego gatunku

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam żadnej ksiązki. Myślę, że ta mi się spodoba

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa lektura, ale także subtelna refleksja na temat roli opinii i myśli innych w naszym życiu. Polecam również.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że będzie mi się podobać. Dawno nie czytałam tego gatunku

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa fabuła i malownicze opisy Pragi. Z przyjemnością bym ją poznała. :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)