czwartek, 4 czerwca 2020

"Pluszowy miś" Damian Jackowiak

"Człowiek zaczyna żyć, gdy zaakceptuje siebie i swoją przeszłość. Feliks Struner nie żył od dwudziestu pięciu lat. Nie potrafił być dobrym ojcem ani chociażby przeciętnym mężem. Nie oszalał jedynie dzięki pracy. Bycie policjantem, obcowanie ze zbrodnią – to gwarantowało mu sen i zarazem… bezsenność. Paradoksalnie, przestępcy trzymali go przy życiu.

Przez dwadzieścia pięć lat demon inspektora był zamknięty w celi jego umysłu. Demon, któremu pozwolił umknąć przed wymiarem sprawiedliwości. Dziś potwór wyrwał się z klatki, by jeszcze raz zagrać ze starym gliniarzem w niebezpieczną grę. W odnalezionych na pobiedziskim rynku zwłokach dziewczynki śledczy zobaczył nie tylko możliwość odkupienia, ale przede wszystkim – zemsty"-lubimyczytac.pl
Pluszowy miś, tajemnice sprzed lat, zbrodnie dokonywane na dzieciach.  Tak w kilku słowach można określić tematykę najnowszej książki Damiana Jackowiaka pt. "Pluszowy miś". Historia ta opowiada nam o zbrodni Zabawkarza. Był on mordercą, którego ofiarami padali najbardziej bezbronni - dzieci. Jego "dzieło" siało spustoszenie w Pobiedziskach, 25 lat temu. Wówczas funkcjonariusze policji skazali podejrzanego, a zbrodnie się skończyły. Do czasu... Po 25 latach Zabawkarz wraca do zbrodni, mordując kolejne dzieci. Śledztwo staje się coraz bardziej skomplikowane, zwłaszcza, że skazany wcześniej mężczyzna nadal tkwi w więzieniu i nie mógł dokonać zbrodni. Kto jest odpowiedzialny za morderstwa? Jaki związek ze sprawą ma tytułowy pluszowy miś?

"Pluszowy miś" to historia zupełnie inna niż wszystkie. Głównym bohaterem jest stary policjant badający śledztwo łudząco podobne do zbrodni sprzed lat. Mężczyzna angażuje się w sprawę, znając każdy szczegół poprzednich morderstw. Mimo upływu ponad dwudziestu lat, Feliks zachował w pamięci wszystkie fakty. Nie mógł o tym zapomnieć, zwłaszcza, że skazał wówczas niewinną osobę na więzienie.W sprawę angażuje się całym sobą, przysięgając, że znajdzie prawdziwego mordercę. 

Autor, Damian Jackowski stworzył książkę pełną zagadek. Czytelnik zagłębiając się w lekturę, niejednokrotnie zostaje postawiony w roli detektywa, odkrywa tropy. Akcja powieści toczy się umiarkowanie, każdy moment został bardzo dokładnie opisany. Szczegółowość historii powoduje, że nasza wyobraźnia działa na najwyższych obrotach. Pojawiają się również małe wątki poboczne, jak np. problemy rodzinne policjanta. Kryminał osadzony został w niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce, pełnej tajemnic i wpływowych ludzi. Dokładność opisu pozwala czytelnikowi przenieść się myślami we wspomniane tereny i stać się świadkiem wydarzeń. Mroczny klimat jest wręcz namacalny. Całości dopełnia styl pisania autora. Mimo przewijających się zbrodni, książkę czyta się przyjemnie i szybko.
"Pluszowy miś" otrzymuje ode mnie ocenę 8,5/10. Polecam szczególnie miłośnikom kryminałów pełnych nieprzewidywalnych zdarzeń. 

#Carolina

13 komentarzy:

 1. Fajnie, że można odnaleźć w tej książce tyle zagadek. To jest zachęcające.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki pełne zagadek, myślę, że spodobałby mi się ten kryminał :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie takie zagadkowe pozycje :)
  Pozdrawiam
  http://artidotum.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi sie ze sa zagadki. Książka zapowiada sie świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zagadki zawsze fajne :) Tytuł połączony z wygladem okładki zachęca i ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka mogłaby mi się bardzo spodobać :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam takie książki z zagadkami:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę już trzecią osobę, która poleca tego bloga. Myślę, że w takim razie warto ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 9. Oh my goodness, I love your blog!

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś widziałam kilka filmów o podobnej fabule, bardzo mi się podobały, więc taka książka również powinna mi przypaść do gustu!

  OdpowiedzUsuń
 11. Fabuła wygląda bardzo zachęcająco. Spróbuje zdobyć te książkę i sprawdzić, czy na pewno jest ona warta uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie pozycja dla mnie 😃 na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)