sobota, 20 października 2018

Jak czuje się osoba, która zakochała się w najlepszym przyjacielu?

Pracujący w jednym z wrocławskich biurowców Basia i Adam znają się od lat. Wiedzą o sobie niemal wszystko i oboje są zdania, że taka szczera, damsko-męska przyjaźń nie zdarza się często. Tylko czy to aby na pewno przyjaźń? Basia, która nieustannie walczy z traumą z dzieciństwa, kładącą się cieniem na całym jej dorosłym życiu, nie potrafi znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Sytuacji nie ułatwia Adam, wysyłający do niej mylne i niejednoznaczne sygnały. Ale z dnia na dzień staje się coraz bardziej jasne, że kiełkujące w niej uczucie jest silniejsze, niż być powinno i że Basia zrobi wszystko, by nie stracić jedynego mężczyzny, na którym jej zależy. Co się stanie, gdy Adam podejmie decyzję o zmianie pracy? Czy znajdzie się coś, co ocali tę znajomość? Czy Basia będzie umiała poradzić sobie z bólem i zbudować swój świat od nowa?

Basia Karolewicz w swoim debiutanckim dziele porusza temat niełatwy, często spotykany. Nawiązuje tutaj do relacji tzw. Friendzone. W przyjaźni damsko-męskiej czasem jedna ze stron zaczyna czuć coś więcej. Tak też dzieje się u Basi i Adama. Dziewczyna jest zakochana w swoim najlepszym przyjacielu, mimo, iż wie, że nic z tego nie będzie. W końcu ma nie tylko drugą połowę, lecz także dziecko... 
W swojej dość krótkiej książce, autorka bardzo dokładnie zwraca uwagę na uczucia. To one odgrywają tutaj pierwszoplanową rolę, pozwalają nam wczuć się w sytuację bohaterki. Doskonale ukazane są jej problemy, powracająca myślami przeszłość. Basia odkrywa przed nami całą siebie, wszystkie swoje sekrety. Pokazuje to, czego nie widać - wewnętrzny smutek, cierpienie i zagubienie. Rozwój fabuły nie odgrywa aż tak istotnej roli. Stanowi drugi plan, ginący wśród uczuć. Niezwykłe, nietuzinkowe podejście do pisania to duży atut autorki. Szczerze przyznam, że "Przyjaciel" skłonił mnie do licznych refleksji na tematy niedostrzegalne na pierwszy rzut oka.
Lektura jest bardzo przyjemna, pouczająca. Mimo, iż jest nieco trudniejsza w odbiorze (głównie opis przeżyć wewnętrznych), z pewnością skradnie serca niejednej osobie. 
Autor: Basia Karolewicz
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 182
Cena: ok. 15 zł
Ocena: 8/10

8 komentarzy:

 1. Zainteresowała mnie, dopisze ją sobie do mojej listy czytelniczej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie się zapowiada książeczka <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka bardzo się zapowiada, na pewno przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawi mnie bardzo ta książka, uwielbiam takie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobno każdy związek powinien być oparty na solidnych fundamentach z przyjazni

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejny świat do poznania, już się nie mogę doczekać.

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja przywołuje na mojej twarzy uśmiech :)